תולדות הקהילה1

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תולדות הקהילה הטולקינאית הישראלית: 1996-1999

(נכתב על ידי רן בר-זיק)


ואלו תולדות הקהילה הטולקינאית הישראלית...


התמזל מזלי והייתי עד להקמתה של אחת הקהילות המגוונות, האיכותיות והמרתקות ביותר ברשת: קהילת טולקין הישראלית. בדף זה אנסה לספר את ההיסטוריה המוקדמת של הקהילה, כפי שהייתי עד לה משנת 1996.

בשנת 1996 הוקמו בארץ שני אתרי טולקין שזכו להכנס למנועי החיפוש: "מאורה-של-הוביט" ו"האתר של המכשף". למרות הכוונה הטובה שבוודאי עמדה מאחורי הקמת שני האתרים הללו הם לא היו מספקים כלל, נדרשו אתרים טובים יותר, מגוונים יותר, נדרשו אנשים שיזניקו את הקהילה הטולקינאית קדימה.

בינואר 1997 הקמתי את אתר "נומנור". האתר החל לתפוס תאוצה ונרשם בכל מנועי החיפוש המובילים, זמן קצר לאחר מכן יצר עמי קשר מגן ינון, שהקים אתר נוסף על טולקין, שנקרא בשם "האתר הרביעי הישראלי על טולקין" (מאוחר יותר השתנה שמו ל'טולקין האיש והאגדה').


מגן ינון:


נהניתי לדבר עם מגן ויחד החלפנו רעיונות וחומרים ושכללנו את אתרינו, התחרות הידידותית הזו עזרה לשנינו להחכים וללמוד. מאוחר יותר יצר עמנו קשר אדם בשם רון Z שהקים אתר נוסף בשם "האתר החמישי הישראלי על טולקין".

יאמר לזכותו של רון Z שהוא בעצם החל את ההתארגנות המקוונת הראשונה של אוהדי טולקין, הוא יזם ודחף "צ'אט יום שישי" קבוע בתוכנת ה-ICQ. צ'אט שמגן, רון ואני השתתפנו בו באופן קבוע בנוסף לאנשים נוספים, כגון תומר שי.


תומר שי:


באוקטובר 97 אני ומגן נפגשנו לראשונה - בעצם זה היה מפגש הפורום הראשון! (בטרם היות הפורום), בפגישה בינינו, שהייתה לבבית ונעימה, הסכמנו על מספר דברים שהחשוב ביניהם הוא פיתוח הקהילה הטולקינאית ברשת.

ביולי 98 נכתב על 'נומנור' ב"פי.סי מדיה" (באדיבותו של טולקינאי שעבד שם), התמזל מזלי ויובל ווליס קרא את העיתון הזה ושלח לי אי מייל ארוך ומעניין. מאז נוצר בינינו קשר אמיץ והוא החל לפרסם את חומריו באתר. זו היתה התקופה בה הוא החל להתעמק בעבודתו של לוטם ומצא בה טעויות. רבות בהמשך יובל יצר קשר עם מגן ותרם לאתרו רבות.

זו התקופה שבה המוג'הדין הטולקינאי החל להתהוות, אך על עלילותיו של גוף זה יסופר במקום אחר ובזמן אחר. באוקטובר 98 התקיימה פגישה שנייה, הפעם בהשתתפותו של יובל ווליס.

במהלך שנת 1998 מגן החליט לקחת את הצעד הנוסף, והסופי, של הקמת קהילה טולקינאית מקוונת. ידענו, לפי כמות הביקורים והתגובות באתרינו, שיש קהל רב ומגוון שממנו ניתן ליצור קהילה. מגן פנה ל-IOL בבקשה להקים פורום טולקינאי. IOL התרצו רק לאחר שמגן ביקש ממני ומעוד כמה טולקינאים שישלחו מכתבים לטובת העניין. לאחר שהמכתבים נשלחו, IOL התרצתה והפורום הוקם בניהולו של מגן ב-1999.

לידתו של הפורום לא היתה קלה כלל, בתחילה נכנסו אנשים שהעליבו את מגן ותהו על נחיצותו של הפורום, אך במהרה עוד ועוד טולקינאים הצטרפו לפורום שהפך להיות פורה ומשמעותי. בתקופה זו הצטרפו כל משתתפי הפורום הבכירים המוכרים היום: בראשם זארן-אוגה (אשר נתקבל בתגובה המנומסת: "מה זה הזרנוגה הזה?!?"), יובל ווליס (שנקרא בתחילה Y.W). וכמובן אלרוהיר, איתידלין, גיא, יובל כפיר ורבים נוספים. במהלך 50 דפי הפורום הישן למדנו כולנו רבות על טולקין ואיש העשיר את חברו בידיעות מעניינות. כמו כן פורום IOL ראה את תחילת מלחמות התרגומים הגדולות, שתיעוד מקיף שלהן ניתן למצוא באתר הקהילה. הקרבות של יובל ביובל והמריבות האיומות שהחלו כתוצאה מכך. כמו כן בתקופה זו רון Z החל להעתיק תכנים בצורה גורפת מהאתר של מגן ללא אישורו. כתוצאה מכך הוא נודה והמוג'הדין הפיל את אתרו. פורום IOL ראה גם ויכוחים מעניינים וחברויות אמיצות שנוצרו ותחילתה של קהילה חדשה.

ב-26.12.1999 עקב בעיות קשות ב-IOL (תחילת הגסיסה של מה שנחשב כאתר הפופולרי ביותר בארץ). זארן אוגה וחברים אחרים החלו לחפש אתר חלופי לפורום. בעקבות המעבר המוצלח של פורום טריוויה מיואל לאורט כמה שבועות לפני כן, יובל כפיר (שהיה פעיל בשני הפורומים) להנהלת הפורומים של אורט והציע להם לארח גם את פורום טולקין. ההצעה נענתה בחיוב, הפורום נפתח באורט, וזארן אוגה הפך למנהל הפורום בברכתו של מגן ולשמחת חברי הפורום.


Zarn.jpg

אילן שמעוני הידוע בכינויו 'זארן אוגה'.


מאז הקהילה הטולקינאית עולה ופורחת, בניצוחו של זארן-אוגה הפורום הפך לנעים יותר (מלחמות התרגומים נאסרו באיסור חמור). הוקם אתר קהילה יפהפה בעל שם הדומיין המרשים tolkien.co.il. משתתפים חדשים ואיכותיים נוספו.

תולדות הפורום החדש הם סיפור אחר לזמן אחר...


תודה לתומר שי שעזר לי בתיארוך הארועים.

לסיכום השנים 2000-2006