פרס באבא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרס באבא הוא פרס שמעניק פורום מ.א.ש. אחת לשנה בתחום המחקר הטולקינאי. הפרס הוא חלק ממפעלי התרבות של פורום מ.א.ש. שמתהדר בהיותו פורום סכולאסטי, אקדמי ופמניסטי. הפרס נקרא על שמו של באבא מכלא ב"ש. חוקר טולקינאי, איש ספר ותרבות, סייפא וספרא.

חבר השופטים מורכב ממא"שניקים בולטים, שבחלקם מתחלפים מדי שנה, ושמותיהם נותרים חסויים.

פרס באבא, שהתקנון שלו מבוסס על מתכונת פרס ה"איגנובל" הבריטי, הוא הפרס הספרותי בעל הערך הכספי הגבוה ביותר המוענק בישראל. בשנת 2005 היה גובה הפרס לזוכה שקל אחד.

בשנת 2002 נוסד פורום מ.א.ש. והחלו בו דיונים אינטלקטואלים מרתקים בהשתתפות אישים אינטלקטואלים בולטים כגון משה כהן, באבא מכלא באר-שבע וכמובן האדם האקראי. כיוון שבאותה תקופה התרבות הדיגיטלית המא"שניקים לא היתה מפותחת, הדיון לא מוסד ומעט ממנו הגיע לידי הציבור. למרות זאת, רבים מהדיונים השפיעו על הקהילה הטולקינאית בישראל. עד כדי כך שלבסוף בלחץ הציבור נוסד פרויקט תחנת החלל הטולקינאית.

לאחר שהתחנה יצאה לאוויר העולם. לא היה ניתן להסתיר עוד את הפעילות האינטלקטואלית העניפה שהתקיימה במ.א.ש. ומאמרים רבים פורסמו במקומות שונים, לעיתים גם בפומבי בתור הרצאות. לבסוף בלחץ הקהל, עמותת טולקין בישראל ייסדה את הפרס.

מאמרים והרצאות שזכו בעבר:

  • הזוכה לשנת 2005 - גמדות עם זקן - על הסיבה האמיתית לנפילת הגמדים. מאמר מחקרי עמוק מאת גיא דואר שבו הוצעה סיבה משמעותית להכחדות הגמדים.
  • הזוכה לשנת 2006 - אורקים ורודים - האם מדובר בצאצאים של לובסטרים? עבודת מחקר מקיפה רב תחומית שנעשתה על ידי שני גאונים מא"שניקים.
  • הזוכה לשנת 2007 - הטרולים כרובוטריקים - מאמר תיאולוגי המסביר את טיבם האמיתי של הטרולים ועל המקורות ההיסטוריים שלהם.

בסוף השנה הנוכחית תוכרז העבודה שתזכה ב-2008. באם עדיין יש מעוניינים להצטרף לתחרות אנא שלחו את העבודה לכתובת מייל הבאה:

[email protected]