הבדלים בין גרסאות בדף "פורום מא"ש"

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מ
מ
שורה 1: שורה 1:
פורום מא"ש הוא לא פורום אינטרנטי אלא קבוצת [[טולקינאי|טולקינאים]] שמתכנסת מספר פעמים בשבוע באיזור המרכז - בדרך כלל בפאב כלשהו, סובאת בירה ודנה בטולקין, ביצירותיו ובעיקר ברכילות עסיסית על חברי ה[[קהילה]].
+
פורום מא"ש הוא לא פורום אינטרנטי, אלא קבוצת [[טולקינאי|טולקינאים]] שמתכנסת מספר פעמים בשבוע באיזור המרכז - בדרך כלל בפאב כלשהו, סובאת בירה ודנה בטולקין, ביצירותיו ובעיקר ברכילות עסיסית על חברי ה[[קהילה]].
  
 
== היסטוריה ==  
 
== היסטוריה ==  

גירסה מתאריך 08:39, 24 ביולי 2012

פורום מא"ש הוא לא פורום אינטרנטי, אלא קבוצת טולקינאים שמתכנסת מספר פעמים בשבוע באיזור המרכז - בדרך כלל בפאב כלשהו, סובאת בירה ודנה בטולקין, ביצירותיו ובעיקר ברכילות עסיסית על חברי הקהילה.

היסטוריה

פורום מא"ש החל את פעילותו הסדירה בשנת 2002 לערך, ומאז המפגשים פחות או יותר קבועים. גרעין המייסדים היה הרב"ז ואילן אמינוב ובמהרה הצטרפו אליהם חברים נוספים. בשנת 2006 פורום מא"ש הגיע לשיא פעילותו עם פגישה שכללה לא פחות מ 16 חברים. בתחילה החברים הקפידו להפגש בפאב התל אביבי מ.א.ש (M.A.S.H - More Alcohol Served Here), משנת 2004 החלו חברי הפורום להתכנס בפאבים אחרים. בתקופה זו פעילות חברי פורום מא"ש התרכזה בעיקר בפאב מא"ש, אבל גם בפאב ה Foggy Dew בכפר סבא או ב'בית הבירה' ברחוב אלנבי. החל משנת 2010 ושנת 2011 הועתקה הפעילות אל פאב המולי בלומ'ס ביום רביעי, פאב הג'מס ביום חמישי וביתו של הרב"ז ביום שישי.

דת ומסורת

חברי פורום מא"ש ברובם מאמינים באל מיקו, והפולחן שלו ייחודי לפורום מא"ש. כל מפגש פורום מא"ש מתחיל בפולחן סגידה לאל האדיר. לעיתים חברי מא"ש מתפללים למיקו כבר בנסיעה בדרך ליעד המפגש, ומוסיפים קטעי חזנות ושירה.

סמל ומימרות

סמלו של פורום מא"ש הוא מצפן המקיף את סמל קהילת טולקין, לציון ניווט הקהילה על ידי חברי הפורום. המימרה הראשית של הפורום היא: "החלטות חשובות מתקבלות על כוס בירה", והיא כתובה באנגלית בהיקף הסמל. כמו כן, נמצאות בסמל שתי מקטרות מוצלבות - עדות לתחביב עישון המקטרות של המא"שניקים. צבעי הסמל הם ירוק, לבן וכתום, כמחווה לאירלנד על היותה יצרנית הבירה 'גינס', החביבה על חברי הפורום עד מאוד.

MASH Logo.jpg

לפורום מא"ש ישנה גם מימרת משנה - "עושים בעשייה", ומימרות נוספות שקצרה היריעה מלתארן.

תרבות ואיכות

הווי

בפורום מא"ש נוצרים כל הרעיונות המעניינים שליוו את הקהילה עם השנים: תחנת חלל טולקינאית על הירח, י. ו. קיסר, באבא מכלא באר-שבע ועוד. בפורום גם ידוע שאסור לשמור סודות ולכן כל המידע הרכילותי, הארגוני והבינארגוני נמסר בשמחה, ללא צנזורה וללא גבולות.

שירה

כטוב ליבם בבירה, לעיתים המא"שניקים נותנים קולם בשיר טולקינאי או שירים אחרים כגון 'שיר הצינגאלע' ו'נרקו'. בעבר חשבו המא"שניקים בשכרותם שהם טרובדורים אמיתיים, והיו מחברים שירים משל עצמם. לאחרונה קם לו נצר מצליח, שבעקבות מספר שירים שפרסם, קיבל את הכינוי מא"שורר, וכעת הוא אחראי לפרסום שירי מא"ש מופלאים, כולל לחן. מדי פעם השירים האלו מתפרסמים בטעות או שלא בטעות בפורום קהילה ומעוררים סערה, כך שהתפתח נוהג קבוע לפרסם את השירים הישר בפורום מחיקות כדי לחסוך זמן ומאמץ. לא כדאי להיות מאד סקרנים בנוגע לשירים כיוון שלעיתים אין שום קשר בינם לבין המציאות או בינם לבין חריזה וכללי תחביר תקינים. נושאי השירים הינם בעיקר: קינה על כך שאין בחורות יפות בפורום, פנטזיות על מפגש עם בנות לילית, הרעלות ניקוטין ואלכוהול, סרנדות על חברות קהילת הארי פוטר, תיאור טיפוסים הזויים שנכנסים למא"ש, וירידות על מד"ביסטים, באפיסטים, ירושלמים (ראו "קרב השירים לאין-מספר"), חברי פורום מא"ש אחרים, או בקיצור - ירידות על כל דבר שזז ולא זז.

דיונים טולקינאיים

לפעמים, בין כל השטויות, יוצא לנו לדבר גם על טולקין. הטולקינאים החברים בפורום מא"ש ידועים גם בשל המומחיות הרבה שלהם וכך לפעמים יושבים ומדברים שעות על סוגיות סבוכות במיוחד. דיונים שלפעמים נוצרות מהם הרצאות מרתקות או רעיונות מעניינים למחקר. לעתים הדיונים נפגעים בשל אפקט הגמ"מ.

מועדון הסרט הרע

כינוי למבחר סרטים איומים ונוראים שחברי פורום מא"ש רואים בערב הסרטים השבועי אצל הרב"ז. בדרך כלל סרטי פעולה זולים כגון 'מצ'טה' ונחשים נגד קרוקודילים.

מאכלים ומשקאות

מאכלי הבית של חברי פורום מא"ש בעבר היו ה- Bacon Sandwich שמורכב מבשר לא מזוהה מטוגן בשמן עמוק, מוגש בתוספת רטבים משונים ומקושט לפי מיטב דמיונו של הטבח המסטול של המא"ש וה-Chicken Strips החביב. משקה הבית הוא בירת 'גינס' במולי בלומס, אמבר אייל בג'מס וצ'ייסרים לרוב. במפגשי בית, משקה הבית הוא ויסקי ג'ק דניאלס והמאכל הרשמי הוא קערת החטיפים: קערה שאליה מושלכים כלאחר יד סוגי חטיפים שונים, חלקם לא קשורים בעליל. הקערה נטרפת בתוך דקות בעת צפיה בסרט במסגרת מועדון הסרט הרע. לעיתים אחד מחברי פורום מא"ש מתבזה ומזמין קולה או לימונדה ואז זוכרים לו את זה לנצח.

אורחי כבוד

קאטו הזקן

קאטו הזקן הוא דמות מיתולוגית שמוכרת לרבים מיושבי הפאבים של תל אביב בתור האיש שקורא בכף היד. מדובר באדם חביב שמקצועו הוא קריאה בכף היד והוא נודד בין פאבים ומקומות בילוי שונים ומציע לאנשים לקרוא להם בכף היד. אחרי שהמא"שניקים נעזרו בשירותיו הטובים מספר פעמים (וגילו אמיתות מפתיעות), נוצר קשר אמיץ בין האיש לבין המא"שניקים. למרות שהשם האמיתי שלו ידוע למא"שניקים, השתרש הכינוי 'קאטו הזקן' ואפילו חיברו שיר לכבודו. יש לציין כי בקרב חברי פורום מא"ש הפוקדים את הפאב האירי "מולי בלומ'ס", קאטו הזקן ידוע גם בכינויו העתיק "הגמד של המולי בלומ'ס".

הסופגניה

הסופגניה היא שם גנרי לסדרה של מלצריות (2002-2006) יפהפיות ומתוקות להפליא שהיו מלאות במקומות הנכונים. בכל פעם שסופגניה עזבה, הגיעה סופגניה אחרת במקומה, עד שסופגניה 3 עזבה ונכון לכתיבת ערך זה לא הגיעה סופגניה אחרת במקומה, לאכזבתם הקשה של חברי פורום מא"ש.

שרה דה מרפי

שמה של הסופגניה 3, אחת מהסופגניות האהובות עלינו. כשהיא עזבה את המא"ש נערך לה טקס פרידה כיאה וכיאות.

הבאלקונית

שמה של זו שהחליפה את הסופגניה 3. נקראת בקיצור "באלקון".

שארלוט דה צ'יקן סטריפס

אחת מהמלצריות הוותיקות והאהובות במא"ש.

תמנע

מלצרית חדשה במא"ש, שנראית כמו צברית ממוצא מרוקאי, אך למעשה היא אירופאית, ואת המילים שהיא מבינה בעברית ניתן לספור על יד אחת. המא"שניקים היו צריכים לשאול אותה לשמה שלוש פעמים עד שקלטו את השם, וגם אז רובם שכח אותו. כיום היא קרויה בפי כל "באלקון 2".

תרבות דיגיטלית

פורומים

במשך שנים המא"שניקים הסתדרו ללא פורום וירטואלי. כאשר שירי פורום מא"ש פורסמו בפורום מחיקות הידוע לשמצה. בסופו של דבר, תעלולי המא"שניקים נמאסו אפילו על מנהל הפורום הרגוע והוא דרש שהמא"שניקים יפסיקו אם השטויות שלהם. לא רבים ידעו זאת באותה תקופה, אבל היה פורום נוסף וסודי בקהילה שנקרא 'מנהלים ישן' והוא היה פורום מחיקות של פורום מחיקות. המא"שניקים, בסיוע גורמים בכירים בקהילה, ערקו לפורום והכריזו עליו כפורום מא"ש. רמת הזוהמה בפורום היתה כה גדולה עד שבסוף 2006 הוחלט להשתלט על פורום נוסף ולהפוך אותו לפורום מחיקות מא"ש. בעקבות מלחמה שפרצה בין יושבי פורום מחיקות מא"ש נוצר פורום מחיקות של פורום מחיקות מא"ש או תחתית הגיהנום. נכון לעכשיו בקבוצת הפורומים של מא"ש יש שלושה פורומים: מא"ש, מחיקות מא"ש ומחיקות של מחיקות מא"ש.

כיום יש גם קבוצה סודית של חברי פורום מא"ש בפייסבוק.

כינויים בפורומי מא"ש

לכל מא"שניק מן המניין יש גם מספר כינויים בפורומי מא"ש:

  1. ציפור + שם תואר כלשהו. למשל: הנשר הבולגרי השמן (הכינוי של הקיסר), היונה הפולנית, העורב הבוכרי, הבולבול הוורוד וכו'.
  2. שם מתוך ה Actions Figures של המא"שורר המשועמם. ניתן לקרוא את הפירוט של הכינויים והשמות כאן.
  3. כינוי ממסמך ההבנות של פורום מא"ש: מסמך ההבנות של פורום מא"ש הוא מסמך מבחיל ושובניסטי במיוחד, שסיווגו גבוה והוא ידוע אך ורק לחברי פורום מא"ש. על פי מסמך ההבנות כל מא"שניק מקבל את הכינוי הסודי ואת משמעותו. למשל: הזומבי, הדרקון הזועם, סאנצ'ז המזוהם ועוד שלל כינויים שמשמעותם מובנת רק למא"שניקים.
   *עדכון: לאחרונה חתמו חברי פורום מא"ש על מסמך הבנות מחודש, ובו עדכונים ותיקונים למסמך המקורי, וכן שלל כינויים סודיים חדשים אותם אימצו המא"שניקים. בין הכינויים החדשים ניתן למצוא את צ'ובאקה, הספרטני, המומיה, הארי המזוהם והאורוק-האי. מסמך זה מחליא ומעורר קבס אף יותר מקודמו, ולכן נשמר בסודיות מוחלטת אף מחלק מהחברים והאחוקים של פורום מא"ש.
  4. גאונים.

קהילה עמיתה

קהילה עמיתה לפורום מא"ש היא קהילת הר ברוקבק הישראלית שבראשה עומד ה גמ"מ.

חברים ואחוקים של פורום מא"ש

או חוש"ם, הוא הכינוי שניתן לחברי פורום מא"ש שמגיעים מדי פעם לשתות בירה אבל מסיבה מסוימת לא נחשבים לחברים מלאים בפורום מא"ש כי הם לא מוכנים להאמין אמונה שלמה במיקו ולהקריב לו קורבן. או בקיצור, יאיר.

הצטרפות

למרות שחברי פורום מא"ש מנסים להעמיד פנים שהם חבורה סגורה ואינטלקטואלית שבזה למצטרפים חדשים, אין כמעט הגבלה להצטרפות וניתן להתעניין בפורום קהילה בנוגע לכך.

MASH2.jpg שלושה מחברי פורום מא"ש בפוזה מגרה

Mashmyth10.jpg פורום מא"ש במלואו במיתופיה 2010. מימין לשמאל: רן ג'אבה דה האט, אמינוב הסנדק, טל היונה הפולנייה, נצר סנצ'ז אקליפטוס, אמיר גמ"מוס. למטה: נבט חד-הקרן הבדואית, יאיר חוש"ם רב הפורום.

ראה גם: אחים