פורום מא"ש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פורום מא"ש הוא לא פורום אינטרנטי, אלא קבוצת טולקינאים שמתכנסת מספר פעמים בשבוע באיזור המרכז - בדרך כלל בפאב כלשהו, סובאת בירה ודנה בטולקין, ביצירותיו ובעיקר ברכילות עסיסית על חברי הקהילה.

היסטוריה

פורום מא"ש החל את פעילותו הסדירה בשנת 2002 לערך, ומאז המפגשים פחות או יותר קבועים. גרעין המייסדים היה הרב"ז ואילן אמינוב ובמהרה הצטרפו אליהם חברים נוספים. בשנת 2006 פורום מא"ש הגיע לשיא פעילותו עם פגישה שכללה לא פחות מ 16 חברים. בתחילה החברים הקפידו להפגש בפאב התל אביבי מ.א.ש (M.A.S.H - More Alcohol Served Here), משנת 2004 החלו חברי הפורום להתכנס בפאבים אחרים. בתקופה זו פעילות חברי פורום מא"ש התרכזה בעיקר בפאב מא"ש, אבל גם בפאב ה Foggy Dew בכפר סבא או ב'בית הבירה' ברחוב אלנבי. החל מהשנים 2010 ו-2011, הועתקה הפעילות בהדרגה אל פאב המולי בלומ'ס ביום רביעי, פאב הג'מס ביום חמישי וביתו של הרב"ז ביום שישי. בשנים האחרונות (2016 ואילך) מתרכזים המפגשים בעיקר בימי שישי לאור התבגרותם והתברגנותם של החברים.

דת ומסורת

ערך מורחב: מיקו

חברי פורום מא"ש ברובם מאמינים באל מיקו, והפולחן שלו ייחודי לפורום מא"ש. כל מפגש פורום מא"ש מתחיל בפולחן סגידה לאל האדיר. לעיתים חברי מא"ש מתפללים למיקו כבר בנסיעה בדרך ליעד המפגש, ומוסיפים קטעי חזנות ושירה.

סמל ומימרות

סמלו של פורום מא"ש הוא מצפן המקיף את סמל קהילת טולקין, לציון ניווט הקהילה על ידי חברי הפורום. המימרה הראשית של הפורום היא: "החלטות חשובות מתקבלות על כוס בירה", והיא כתובה באנגלית בהיקף הסמל. כמו כן, נמצאות בסמל שתי מקטרות מוצלבות - עדות לתחביב עישון המקטרות של המא"שניקים. צבעי הסמל הם ירוק, לבן וכתום, כמחווה לאירלנד על היותה יצרנית הבירה 'גינס', החביבה על חברי הפורום עד מאוד.

סמל פורום מא"ש

לפורום מא"ש ישנה גם מימרת משנה - "עושים בעשייה", ומימרות נוספות שקצרה היריעה מלתארן.

תרבות ואיכות

הווי

בפורום מא"ש נוצרים כל הרעיונות המעניינים שליוו את הקהילה עם השנים: תחנת חלל טולקינאית על הירח, י. ו. קיסר, באבא מכלא באר-שבע ועוד. בפורום גם ידוע שאסור לשמור סודות ולכן כל המידע הרכילותי, הארגוני והבינארגוני נמסר בשמחה, ללא צנזורה וללא גבולות.

שירה

כטוב ליבם בבירה, לעיתים המא"שניקים נותנים קולם בשיר טולקינאי או שירים אחרים כגון 'שיר הצינגאלע' ו'נרקו'. בעבר חשבו המא"שניקים בשכרותם שהם טרובדורים אמיתיים, והיו מחברים שירים משל עצמם.

בשנת 2006 קם לו נצר מצליח וכתב מספר שירים ברוח פורום מא"ש, קיבל בעקבותיהם את הכינוי מא"שורר, ומאז ועד היום הוא אחראי לפרסום שירי מא"ש מופלאים, כולל לחן.

מדי פעם השירים האלו מתפרסמים בטעות או שלא בטעות בפורום קהילה ומעוררים סערה, כך שהתפתח נוהג קבוע לפרסם את השירים הישר בפורום מחיקות כדי לחסוך זמן ומאמץ. לא כדאי להיות מאד סקרנים בנוגע לשירים כיוון שלעיתים אין שום קשר בינם לבין המציאות או בינם לבין חריזה וכללי תחביר תקינים. נושאי השירים הינם בעיקר: קינה על כך שאין בחורות יפות בפורום, פנטזיות על מפגש עם בנות לילית, הרעלות ניקוטין ואלכוהול, סרנדות על חברות קהילת הארי פוטר, תיאור טיפוסים הזויים שנכנסים למא"ש, וירידות על מד"ביסטים, באפיסטים, ירושלמים (ראו "קרב השירים לאין-מספר"), חברי פורום מא"ש אחרים, או בקיצור - ירידות על כל דבר שזז ולא זז.

סוף שנת 2012 הביאה השראה מיקואית ליושבי הפורום, והם גילו את שירת ה'מייקו' - שירה שהינה לכאורה תואמת הייקו, אך למעשה שיריה מכילים תוכן מיקואי למהדרין, ובעלי מבנה שאינו מוגבל לשום צורה. הכלל היחיד לכתיבת מייקו - שיהיה קצר וניתן לקריאה בפרק זמן שאינו עולה על 1.325 שניות. בניגוד למצופה משם השירה, רק מקצת השירים עוסק בהילולו של מיקו. רובם עוסקים בעניינים אקטואליים הטורדים את מוחם של המא"שניקים. חלקם מכילים קללות בלבד. חלקם מכילים מילה אחת בלבד. בדרך כלל המילה הזו היא קללה. כותב המייקו הראשון הוא לגוטל, והוא כתב אותו על נצר לכבוד היותו שועל (כינוי מחמיא הנפוץ בקרב חברי הפורום). המייקו אושר לפרסום על ידי חברי פורום מא"ש פה אחד:

שועל שועל

שועל שועל שועל

שועל שועלי

ספורט

פורום מא"ש מתהדר באחוז המרתוניסטים והרצים למרחקים ארוכים הגבוה ביותר מכל תאי קהילת טולקין ואף מכל הפאנדום הכללי. לא ברור איך זה מסתדר עם העישון ואורח החיים הלא בריא של השאר.


דיונים טולקינאיים

לפעמים, בין כל השטויות, יוצא לנו לדבר גם על טולקין. הטולקינאים החברים בפורום מא"ש ידועים גם בשל המומחיות הרבה שלהם וכך לפעמים יושבים ומדברים שעות על סוגיות סבוכות במיוחד. דיונים שלפעמים נוצרות מהם הרצאות מרתקות או רעיונות מעניינים למחקר. לעתים הדיונים נפגעים בשל אפקט הגמ"מ.

מועדון הסרט הרע

כינוי למפגש שבועי אצל הרב"ז, שבו רואים חברי פורום מא"ש מבחר סרטים איומים ונוראים. בדרך כלל מדובר בסרטי פעולה זולים, כגון "מצ'טה" או "נחשים נגד קרוקודילים". לעתים קרובות הסרט המוצג גרוע עד כדי כך, שהרב"ז לא יכול לעמוד בזה יותר ואז הוא זועק את המשפט שהפך לקאלט - "באמ'סלי נצר, זה הסרט הכי גרוע ס'ראיתי בחיים ס'לי!" - לקול צחוקם של המא"שניקים האחרים. בפעמים אחרות, שבהן הסרט לא מספיק גרוע, או שלא משאיר צלקת נפשית מספיק עמוקה בנפש הצופים, מפצים על כך במועדון הסרט הרע באמצעות צפייה בשידורי הלילה העגומים של ערוץ האופנה (המשדר מסיבות נוצצות בהשתתפות האנשים העצובים בעולם) וערוץ אגו (המשדר תכניות פסאודו-פורנוגרפיות זולות ומגעילות שועלים).

מאכלים ומשקאות

מאכלי הבית של חברי פורום מא"ש בעבר היו ה- Bacon Sandwich שמורכב מבשר לא מזוהה מטוגן בשמן עמוק, מוגש בתוספת רטבים משונים ומקושט לפי מיטב דמיונו של הטבח המסטול של המא"ש וה-Chicken Strips החביב. משקה הבית הוא בירת 'גינס' במולי בלומס, אמבר אייל בג'מס וצ'ייסרים לרוב. במפגשי בית, משקה הבית הוא ויסקי ג'ק דניאלס והמאכל הרשמי הוא קערת החטיפים: קערה שאליה מושלכים כלאחר יד סוגי חטיפים שונים, חלקם לא קשורים בעליל. הקערה נטרפת בתוך דקות בעת צפיה בסרט במסגרת מועדון הסרט הרע. לעיתים אחד מחברי פורום מא"ש מתבזה ומזמין קולה או לימונדה ואז זוכרים לו את זה לנצח.

בזמן האחרון התבסס הנאצ'וס עם סלסלה תוצרת בית כמאכל מוביל באירועי המא"ש ומשקה העראק תפס תאוצה במפגשי הסרט הרע.

אורחי כבוד

קאטו הזקן

קאטו הזקן הוא דמות מיתולוגית שמוכרת לרבים מיושבי הפאבים של תל אביב בתור האיש שקורא בכף היד. מדובר באדם חביב שמקצועו הוא קריאה בכף היד והוא נודד בין פאבים ומקומות בילוי שונים ומציע לאנשים לקרוא להם בכף היד. אחרי שהמא"שניקים נעזרו בשירותיו הטובים מספר פעמים (וגילו אמיתות מפתיעות), נוצר קשר אמיץ בין האיש לבין המא"שניקים. למרות שהשם האמיתי שלו ידוע למא"שניקים, השתרש הכינוי 'קאטו הזקן' ואפילו חיברו שיר לכבודו. יש לציין כי בקרב חברי פורום מא"ש הפוקדים את הפאב האירי "מולי בלומ'ס", קאטו הזקן ידוע גם בכינויו העתיק "הגמד של המולי בלומ'ס".

הסופגניה

הסופגניה היא שם גנרי לסדרה של מלצריות (2002-2006) יפהפיות ומתוקות להפליא שהיו מלאות במקומות הנכונים. בכל פעם שסופגניה עזבה, הגיעה סופגניה אחרת במקומה, עד שסופגניה 3 עזבה ונכון לכתיבת ערך זה לא הגיעה סופגניה אחרת במקומה, לאכזבתם הקשה של חברי פורום מא"ש.

שרה דה מרפי

שמה של הסופגניה 3, אחת מהסופגניות האהובות עלינו. כשהיא עזבה את המא"ש נערך לה טקס פרידה כיאה וכיאות.

הבאלקונית

שמה של זו שהחליפה את הסופגניה 3. נקראת בקיצור "באלקון".

שארלוט דה צ'יקן סטריפס

אחת מהמלצריות הוותיקות והאהובות במא"ש.

תרבות דיגיטלית

פורומים

במשך שנים המא"שניקים הסתדרו ללא פורום וירטואלי. כאשר שירי פורום מא"ש פורסמו בפורום מחיקות הידוע לשמצה. בסופו של דבר, תעלולי המא"שניקים נמאסו אפילו על מנהל הפורום הרגוע והוא דרש שהמא"שניקים יפסיקו אם השטויות שלהם.

לא רבים ידעו זאת באותה תקופה, אבל היה פורום נוסף וסודי בקהילה שנקרא 'מנהלים ישן' והוא היה פורום מחיקות של פורום מחיקות. המא"שניקים, בסיוע גורמים בכירים בקהילה, ערקו לפורום והכריזו עליו כפורום מא"ש. רמת הזוהמה בפורום היתה כה גדולה עד שבסוף 2006 הוחלט להשתלט על פורום נוסף ולהפוך אותו לפורום מחיקות מא"ש. בעקבות מלחמה שפרצה בין יושבי פורום מחיקות מא"ש נוצר פורום מחיקות של פורום מחיקות מא"ש או תחתית הגיהנום. כך היה שבקבוצת הפורומים של מא"ש היו שלושה פורומים: מא"ש, מחיקות מא"ש ומחיקות של מחיקות מא"ש.

המעבר של קהילת טולקין ממערכת אורט למערכת עצמאית בתחילת שנת 2012, השביתה את פורומי מא"ש, וחברי הפורום נאלצו למצוא בית אינטרנטי חדש. על מנת לשמר את המסורת המפוארת של פורומי אורט שנזנחו, נפתח פורום תחתית גיהנום חדש במערכת הפורומים החדשה. לצער המא"שניקים הוא אינו פעיל במיוחד עקב הזנחתו הפושעת של רן, שהותיר את הפורום עם הגדרה המכתיבה לכל יושביו כינוי אחיד, המתאר איבר מוצנע.

כך קרה שמאז ועד היום הפעילות האינטרנטית של פורום מא"ש מתקיימת בעיקר בקבוצת מא"ש בפייסבוק שבה נשמרת המסורת ואף מתפתחת. בנוסף לפורום הזה הוקמה קבוצה נוספת בשם מא"שניקים עילאיים ומתנשאים שמחליפה את פורום תחתית הגיהנום ובה חברים מא"שניקים ואורחים רבים רבים נוספים שנחשפים ברוב שמחה לסחי ולזוהמה.


כינויים בפורומי מא"ש

לכל מא"שניק מן המניין יש גם מספר כינויים בפורומי מא"ש:

  1. ציפור + שם תואר כלשהו. למשל: הנשר הבולגרי השמן (הכינוי של הקיסר), היונה הפולנית, העורב הבוכרי, הבולבול הוורוד וכו'.
  2. שם מתוך ה Actions Figures של המא"שורר המשועמם. ניתן לקרוא את הפירוט של הכינויים והשמות כאן.
  3. כינוי ממסמך ההבנות של פורום מא"ש: מסמך ההבנות של פורום מא"ש הוא מסמך מבחיל ושובניסטי במיוחד, שסיווגו גבוה והוא ידוע אך ורק לחברי פורום מא"ש. על פי מסמך ההבנות כל מא"שניק מקבל את הכינוי הסודי ואת משמעותו. למשל: הזומבי, הדרקון הזועם, סאנצ'ז המזוהם ועוד שלל כינויים שמשמעותם מובנת רק למא"שניקים.
   *עדכון: לאחרונה חתמו חברי פורום מא"ש על מסמך הבנות מחודש, ובו עדכונים ותיקונים למסמך המקורי, וכן שלל כינויים סודיים חדשים אותם אימצו המא"שניקים. בין הכינויים החדשים ניתן למצוא את צ'ובאקה, הספרטני, המומיה, הארי המזוהם והאורוק-האי. מסמך זה מחליא ומעורר קבס אף יותר מקודמו, ולכן נשמר בסודיות מוחלטת אף מחלק מהחברים והאחוקים של פורום מא"ש.
  4. גאונים.

קהילה עמיתה

קהילה עמיתה לפורום מא"ש היא קהילת הר ברוקבק הישראלית שבראשה עומד ה גמ"מ.

חברים ואחוקים של פורום מא"ש

או חוש"ם, הוא הכינוי שניתן לחברי פורום מא"ש שמגיעים מדי פעם לשתות בירה אבל מסיבה מסוימת לא נחשבים לחברים מלאים בפורום מא"ש כי הם לא מוכנים להאמין אמונה שלמה במיקו ולהקריב לו קורבן. או בקיצור, יאיר.

כנסים ואירועים

בדצמבר שנת 2013 התקיים "הכנס" השנתי של פורום מא"ש, הלא הוא "מצ'טה-קון". הכנס הבזיוני משהו נועד לחגוג את צאתו של סרט האיכות "Machete Kills", המהווה המשך לסרט "מצ'טה" החביב על המא"שניקים עד מאוד. הכנס התקיים בביתו של סאנצ'ז ברוב פאר והדר. יש לכנס אתר ותכניה מושקעים. אתר הכנס.

הצטרפות

למרות שחברי פורום מא"ש מנסים להעמיד פנים שהם חבורה סגורה ואינטלקטואלית שבזה למצטרפים חדשים, אין כמעט הגבלה להצטרפות וניתן להתעניין בפורום קהילה בנוגע לכך.


פורום מא"ש

פורום מא"ש במלואו, חוגג יום הולדת לסאנצ'ז בג'מס, 17 לאוקטובר 2012. מימין לשמאל: אשה גרייג'וי, אמיר גמ"מוס הספרטני, רן הרודיאו המזוהם, טל השועל, יאיר חוש"ם רב הפורום, טל הזומבי-מומיה, אמינוב הודיני-צ'ובאקה, נצר סאנצ'ז האורוק-האי. בפינה השמאלית-תחתונה: הבטן של ארנון ויקינגוס.

ראה גם: אחים