על גלאמדרינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המצאותה של גלאמדרינג וחרבות אחרות במאורת הטרולים בשר הטבעות עוררה כמה וכמה שאלות בלב הטולקינאים, להלן דיון מעניין שהתפתח בנושא.
הדיון נערך בתאריך 08.09.2002.


פאראמיר: מסופר בהוביט שהם מצאו חרבות במערה של הטרולים, ואלרונד אומר לגאנדאלף שהחרב שלו היתה חרבו של מלך גונדולין, כלומר טורגון.
וזה מעורר כמה תהיות.
קודם כל, איך בכלל הגיעה לשם החרב? טורגון הרי נהרג בגונדולין ביחד עם חרבו, ולא מוזכר שהוא הביא אותה לטואור או אידריל (לפי גרסת ה Book of Lost Tales), כלומר, החרב נותרה בהריסות גונדולין ושקעה עם בלריאנד. או אולי אחד האורקים או הבאלרוגים לקחו את החרב איתם, וכך היא התגלגלה בין משרתי האופל, עד שהגיעה אל הטרולים באריאדור?

ועוד משהו: כשאלרונד ראה את החרב וזיהה אותה בתור חרבו של טורגון, אז למה הוא לא דרש אותה לעצמו? אחרי הכל הוא בן נכדו של טורגון, והחרב שלו בזכות, והיא צריכה להישמר בריוונדל כמו שאר חפצי המורשת של האלדאר והאדאין.
כל העניין הזה מאוד מעורר שאלות. האם למישהו יש תשובה?

רן בר-זיק: פריט כזה רב ערך ובעל חשיבות היה צריך להיות נשמר באחד ממצבורי מלכי האורקים ולא להגיע לידיהם של שלושה טרולים סתומים שיושבים להם בטיז-אל-נבי ליד הפלך. איך זה הגיע דווקא אליהם? לא נראה לי שהם השתתפו בביזת גונדולין וסביר מאד להניח שהם קיבלו את החרב מיד שנייה, שלישית או יותר... האם זה צו הגורל שנתן את החרב המהוללת בידי גאנדאלף בשעה כה קריטית לארץ התיכונה? או שמא זה עוד סתירה, או יותר נכון צרימה, בין ההוביט לבין שר הטבעות?

אלרוהיר: לדעתי מדובר פה בסתירה בין שר הטבעות לבין ההוביט, קשה לי להאמין שאורקים יחזיק ובתור אוצר את החרבות האלו שכ"כ הטילו עליהם אימה מאוחר יותר בסיפור . סביר שהן היו מופקרות בגונדולין. אותו הדבר נכון לגבי התנהגותו של אלרונד. קשה לי להאמין שהוא לא היה אומר כלום אם הוא היה רואה את החרבות מגונדולין שאבדו לפני אלפי שנים מופיעות פתאום בידיו של מנהיג קבוצת גמדים רודפי אוצרות. (נניח שעל גאנדאלף הוא לא היה אומר כלום).

לגוטל: ללא ספק גונדולין נבזזה לאחר שנפלה, התכשיטים, נשק, ושאר הרכוש של אנשיה ללא ספק נלקח. הריי הרכוש הזה, לא משנה מה הוא, יפה ומושלם, דבר שכוחות מלקור (אורקים וטרולים) והוא עצמו לא יכולים ליצור.

לדעתי האישית זה ברור שאיכשהו החרב הגיעה לארץ התיכונה על ידי אורקים או טרולים שברחו מהמפלה, והיו מספיק כאלו שברחו. ואלו הביאו איתם בטח הרבה שלל. וכך אכן איכשהו זה התגלגל לבסוף לידי הטרולים.

מדוע אלרונד לא שמר את החרב? זה לא שאיזה בן אדם מצא אותה בכביש. זה היה גאנדאלף שמצא אותה ואחז בה. ללא ספק הגורל ייעד את החרב הזו לבסוף שגאנדאלף יחזיק בה. ואלרונד הבין זאת במהירות. אין סיבה למה היא תצבור אבק בריוונדל ולא שאחד כמו גאנדאלף ישתמש בה למטרות טובות.

פאראמיר: לא נראה לי שהחרב היתה חיונית ללחימה, כוחו העיקרי של גאנדאלף לא היה בלחימה, ומעשיו הגדולים לא היו בשדה הקרב. לא נראה לי שגלאמדרינג השפיעה במיוחד.

לגוטל: בלי גלאמדרינג הוא לא היה מנצח את הבאלרוג.

יהודה_אלרונד: כתוב בפרוש שהטבעת (של גאנדאלף) היא זו שעזרה לו לנצח את הבאלרוג, ורק בעזרת כוח פיסי (גלאמדרינג) לא נראה לי שאפשר לנצח באלרוג, מה דעתכם?

אלכסנדרה: א. איפה כתוב במפורש שהטבעת עזרה לגאנדאלף במלחמתו בבאלרוג? אני מכירה רק רמיזות בכיוון הזה.

ב. אולי אי אפשר היה לנצח רק בכוח פיזי, אבל זה לא אומר שאפשר היה לנצח בלי כוח פיזי. חוץ מזה שגלאמדרינג היא לא רק כוח פיזי: היא חרב קסומה, אחרי הכל.


חזרה לדיונים טולקינאיים