סיכום 2003

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סיכום שנת 2003

כותב: רן בר-זיק


בדרך כלל אני עושה את זה ב31 לדצמבר, אבל הפעם שכחתי. בנוסף אני מצרף תחזית לעתיד שתענה על תהיות של כמה חבר'ה בנוגע לעתיד הקהילה.


הפורומים


שנת 2003 היתה השנה הטובה ביותר לפורומים מאז ומעולם. נרשם שיא במספר ההודעות והדפים. כמו כן, בערך באמצע שנת 2003 פורום דיונים, שחלה בו רגיעה, החל לתת תוצאות אינטלקטואליות מעניינות במיוחד. בניגוד לתחזיות הקודרות שניתנו בשנת 2002, פורום יצירה ופורום שפות פועלים היטב.

המערכת הניהולית הטובה שנבנתה פה, אפשרה לפורומים להתנהל בצורה חלקה ונעימה. נכון שהפורומים כאן יחסית יותר קשוחים, אך מדובר בפורומים שעדיין מברכים בהם לשלום את כל המשתתפים החדשים, עדיין שמחים להודיע על ימי הולדת ועדיין משתדלים להודיע לכל משתתף בפורומים הפתוחים מדוע ואיך הודעתו נמחקה/הועברה. אני חושב שמדובר בהישג לאור התנועה והמשתתפים פה.

מספר החברים הרשומים בפורום קהילה יותר מהוכפל בשנה שעברה וצמח ממאה וחמישים משתתפים ליותר משלוש מאות ועשרים משתתפים בעלי דואל פעיל.

את הפעילות בפורומים מלווה 'החץ האדום' שמסקר ומתעד את ההודעות היותר מעניינות ונשלח בדיוור ישיר לחברי הקהילה ולאנשים שביקשו שהגיליון יישלח אליהם.


הקהילה


בשנת 2003 כל המפגשים היו במקומות פתוחים או במסגרת כנסים. לפיכך היו כמותית פחות מפגשים משנה שעברה, מה שכן היו הרבה יותר מפגשים פרטיים שלא הודיעו עליהם וקשרים אישיים שנרקמו בקהילה.

שנת 2003 ראתה את הכנס הראשון והמוצלח שלנו 'אבק-כוכבים' שעתיד להתקיים באותו תאריך בשנת 2004.

החלנו לראות תופעה בשני המפגשים הקודמים של אנשים שמגיעים למפגשים למרות שהם מעולם לא היו בפורומים או אפילו באינטרנט. אפשר לומר שרבים מהמשתתפים במפגשים והפעילים בקהילה כבר לא משתתפים בפורומים באופן כבד - כלומר הקהילה הופכת ליותר ויותר פעילה בעולם האמיתי. למרות זאת, הפורומים והרשת הם כלי הביטוי המרכזי של הקהילה.


העמותה


כפי שאילן אמר, המכשולים הביורוקרטים הוסרו וסביר להניח שבחודשיים הבאים נשמח להודיע על 'עמותת טולקין'. עמותה רשמית ופורמלית שתייצג בעצם את הקהילה ואת כל חובבי טולקין בישראל.


נומנור


נומנור המשיך להתעדכן בשנת 2003 בקצב של עדכון אחד לשבוע וכמו כן הושקו שלושה פרוייקטים חדשים: ההיסטוריה של ארדה שמשמשת כאנציקלופדיה של אירועים, העץ של ארדה שמהווה צעד ראשון בשורה של פרוייקטים שעוסקים ב H.o.M.E וכמובן אלדאלאמבה שעוסק בשפות. בכך הסתיימה בניית רשת נומנור. אתרים נוספים יתווספו לרשת, אך הבנייה של האתרים הבסיסיים, אלו שנותנים את תשתית הידע - הסתיימה.


העתיד


הרוב המוחלט שכותב בפורומים לא הכיר את הקהילה בתקופה שלפני הסרט. לפיכך, שוך גל ההתלהבות מהסרטים מעורר בחלק מהכותבים כאן חששות כבדים מפני עתיד הקהילה.

חלק מהחששות מוצדקים. חלק מחברי הקהילה ימשיכו לאהוב את טולקין, אך לא ירגישו צורך לעשות זאת כחלק מקהילה וינשרו ממנה. נפח הפעילות בפורומים יפחת ללא כל ספק (הערכות סטטיסטיות שעשיתי מדברות על הפחתה של בין 30 ל 50 אחוז מנפח הפעילות). אך חלק מהשינויים הם לא רעים כלל וכלל!

ראשית כל, ראוי להדגיש כי אנשים ימשיכו לקרוא ולאהוב את טולקין, וכי אנשים ימשיכו להגיע לפורומים. השינוי העיקרי יהיה שהם יגיעו בקצב מופחת מחד גיסא ומאידך גיסא הם יגיעו מאהבה אמיתית ולא מהתלהבות שטחית.

הפחתת הנפח בפורומים היא לא דבר רע, היא תאפשר לנו להתמקד בדיונים אמיתיים ופורים במקום בדיוני שאלות-תשובות. כמו כן הרבה אנשים שכרגע נרתעים מהעומס בפורום יחזרו לפורומים השונים. הקהילה תתבגר יותר עקב נשירה טבעית ומובנת של הרבה צעירים שנכון שימשיכו לאהוב את טולקין, אבל ימצאו לעצמם תחומי עניין אחרים. סביר להניח שרוב המבוגרים ישארו ואף יצטרפו אליהם נוספים בקצב קבוע.

עקב הפחתת הנפח, נוכל שוב לקיים מפגשי בית פומביים. (אני חושב)....

הקהילה לא תתפורר ולא תגווע, היא תשתנה ותחזור למה שהיתה פעם, רק יותר משופרת, עם יותר ניסיון ויותר משאבים ותשתית. האתרים ימשיכו לפעול וימשיכו להתעדכן, הפורומים כן יפעלו, במתכונת שונה אולי, אבל הם עדיין יהיו פורים כמו שבשנת 99-00 הם היו פורים. המפגשים כן יימשכו, וסביר להניח שבתדירות גבוהה יותר.