סיכום 2002

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סיכום שנת 2002

כותב: רן בר-זיק


שלום רב לכולכם!


רציתי לנצל הזדמנות זו, בחילופי השנים האזרחיות, לעשות סיכום ביניים קצר בנוגע לקהילה הטולקינאית הישראלית ולאספקטים שונים בה. נקל לראות שבעוד שנת 2002 לא היתה טובה למדינת ישראל, היא דווקא היתה טובה מאד לפעילות הטולקינאית הישראלית.


הפורומים


בשנת 2002 ידענו כמה עליות ומורדות בנוגע לפורומים. תחילת שנת 2002 מצאה אותנו בפורום אחד מיושן, שעבר בתחילה תקופה קשה של שטף מבקרים, חלק לא טולקינאיים, שהגיע בעקבות הסרט. המחקר הטולקינאי נעצר ולהרבה אנשים לא היה כיף בפורום. מנהלי הפורומים הגיבו בנטייה חזקה לצד השני - במעבר למערכת הפורומים הנוכחית והשלטת משטר וסדר קשים, יש שיאמרו קשים מדי. והפעילות הקהילתית נפגמה. פורום תפוז החל לתפוס תאוצה ופורום אורט נפגע קשה.

הפתרון שנמצא הוא ביזור הפורומים שהחל להיעשות לפני כארבעה חודשים והניב פירות מוצלחים מאד. מערכת הפורומים מונה כעת כשישה פורומים שרובם ככולם עונים על הציפיות ועל התכנונים מראש. מספר הנרשמים בפורומים עולה על 150 וגדל בהתמדה. שטף המבקרים נקלט היטב בכל הפורומים ובמערכת האתרים. בשנה האחרונה למדה הנהלת הפורומים הוותיקה להסתמך על עזרתם ועצתם של הצעירים יותר - ובכך להפוך את הפורום למקום נעים יותר לכולם. מנהל פורום חדש (אמינוב) נכנס לתפקיד והוא ממלא אותו באופן טוב מאד, למרות לשונו ה... ציורית משהו.


הקהילה


במשך כל שנת 2002 קיימנו לפחות מפגש אחד כללי כל חודש. שזה הישג מצויין. במפגשים השתתפו מ 25 ועד ל 50 איש. מספרים שרק חלמנו עליהם בשנת 2001 ולפניה. כמו כן התקיימו הטיולים הטולקינאיים והרצאות טולקינאיות בכנסים שונים.

בנוסף התפתחה תופעה יפה של קשרים אישיים בין חברי הפורום. קשרים שעזרו ליצירת 'מיני מפגשים' - כדוגמת מפגשי הצעירים ומפגשי מ.א.ש. הקהילה הפכה להיות מגובשת גם בעולם האמיתי ובמובן מסוים פרצה את גבולות האינטרנט.

כיום מתוכנן כנס עתידי בחוה"מ פסח ובניגוד לכנסים אחרים שבהם הקהילה התארחה. בכנס הזה אנו המפעילים והיוזמים (יחד עם סטארבייס972) ולכן חלק גדול מהתכנים יהיו טולקינאיים. בנוסף האגודה הטולקינאית נמצאת בתהליכי הקמה - ופרטים על כך יפורסמו בעתיד.


האתרים

אחד מהתחומים שבו הקהילה הפגינה בצורה הטובה ביותר את כוחה. בזכות האתרים המספקים תוכן, עניין ומבקרים, הקהילה פורחת. אתר הקהילה עודכן לאחרונה ועבר רוויזיה רצינית - מאתר מת הוא הפך לאתר מעודכן המתחדש באופן תדיר ומהווה שער לפורומי הקהילה. אתר נארעמארדה - הוסיף תכנים רבים וייחודיים והמשיך להתעדכן באופן קבוע תוך שהוא מספק מידע ותוכן רב לחובבי השפה. אני נעזרתי בו רבות כשלמדתי קווניה וכך גם אחרים.

4 אתרי יצירות נפתחו - הראשון הוא הוביטון המהולל שאף זכה לפרסום רב והוא מציג את יצירותיהם של הטולקינאים החפצים בכך. כמו כן נבנו אתריהם המעולים של גדעון, אור ואופיר המציגים את יצירותיהם בהשראתו ובהשפעתו של טולקין.

פאלאנטיר נפתח - אחד מהאתרים החדשניים ביותר שנפתחו ברשת הטולקינאית. גיא דואר הוכיח שגם בעידן של מפלצות מידע נוסח 'רשת נומנור' ניתן לבנות אתר מחדש, מעניין ומפתיע.


רשת נומנור


תחילת שנת 2002 מצאה את נומנור במצב שונה לחלוטין מזה בו אתם מכירים אותו כיום. נומנור עבר עיצוב מחדש. כמו כן בשנה האחרונה הסתמכתי יותר ויותר על חומרים שמספקים חברי הקהילה. כיום כמעט כל החומרים המתפרסמים בנומנור הם של חברי הקהילה. האתר הפך מאתר אישי חצי חובבני לאתר מקצועי וגדול.

האנציקלופדיה של ארדה הוקמה - שיתוף פעולה של חברי הקהילה ומאמצים על אנושיים שלי ושל עדן יצרו מאגר מידע מקוון גדול. חלום של שנים הוקם בעבודת פרך של ארבע חודשים. אתר זה הוא אחד האתרים הגדולים ביותר שיש ברשת הישראלית והוא אכן הכה בהלם קהילות אחרות.

האטלס של ארדה הוקם - כדי לספק את הדרישה הגדולה למפות ולידע על המרחב הגיאוגרפי הוקם מאגר מידע ייחודי בעברית מלאה. מאמצים גדולים שלי, של יולי, של רונן ושל משתתפים אחרים גרמו לנס הזה להתרחש.

שר השאלות - התוספת האחרונה לרשת. מאגר המידע ייחודי מסוגו בעולם בעברית. כשנכנסתי לפרוייקט הזה חשבתי שאולי אצליח לאסוף מאה וחמישים שאלות. הפרוייקט כיום מונה יותר מארבע מאות וחמישים שאלות ועדיין הזרוע נטויה. לאתר זה אחראים כל משתתפי הפורום לדורותיהם ששאלו וגם השיבו על שאלות טולקינאיות.

סיכום


מקהילה קטנה, עם מספר אתרים מצומצם ועם ידע שהיה שייך רק לבודדים - הצלחנו לגדול לקהילה מרובת משתתפים אך איכותית מאד המעניקה תחושה של משפחה ושל בית. קהילה המייצרת מפגשים ופעילויות מרובות. קהילה אשר מתפעלת מספר עצום של אתרים ייחודיים (שלא מתחרים זה בזה ולא מהווים העתקים חיוורים אחד של השני).


2003 - העתיד


היעד שלנו ב 2003 הוא התרחבות ושבירת מחיצת האינטרנט. הכנס המתוכנן שכולנו מקווים שהוא יצליח ויביא בעקבותיו כנסים נוספים וכמובן האגודה שהולכת ומתהווה לה.

אני יכול לגלות ששנת 2003 תביא בעקבותיה לפחות עוד שני פרוייקטים משמעותיים של הקהילה.


כולי תקווה שנשמור על הקיים ונצליח להתפתח הלאה לגבהים חדשים!


אשמח אם כתגובה כל אחד יכתוב את דעתו על השנה החדשה - הן במובן הטולקינאי והן במובן הלא טולקינאי.


את התגובות הנוספות ניתן למצוא בהמשך פתיל הסיכום