סיכום תשס"ה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סיכום שנת תשס"ה - הצד הרשמי

כותב: רן בר-זיק

כדרכי בקודש אנצל את ראש השנה לסכם את אירועי השנה שחלפה בקהילת טולקין הישראלית.

אז מה עבר עלינו?


פורומים


זה לא סוד בשנתיים האחרונות הפורומים איבדו מהמומנטום שלהם בעקבות שוך הסרטים. אך באופן מפתיע הם לא איבדו מהמומנטום שלהם באופן דרסטי כמו שחשבנו. פורום קהילה חי ובועט (וגם נושך לפעמים) פורום דיונים נע לו בנעימים ומייצר לעיתים פתילים אדירים שתענוג לקרוא ולריב בהם. על פורום סרט השתלטו ממורמרי ג'קסון ובמשך השנה האחרונה הוא דווקא מספק לא מעט הודעות שרובן ככולן הן התקפות בוטות על הסרט, על ג'קסון ועל מה שביניהם. הפורום שנפגע הכי קשה הוא פורום יצירות שמאז פרישתו של גדעון אורבך מהניהול מעולם לא חזר לעצמו וכנראה שתמיד ישאר בשממונו, עד שייסגר.

ניהול הפורום היה בשנה האחרונה בידיו של גבריאל בן הרוש המלווה ביואל ואינגר, עמוס בן ישראל ונופר נוי. בניגוד לדרמה קווינס שאיכלסו את התפקיד בשנים האחרונות (אני, אמינוב וזארן) שקיימו ישיבות דחופות ואיימו בהתפטרויות באופן כמעט יומיומי, גבריאל מבצע את תפקידו בשלווה ובנחת בלי להתאמץ ולהתעמת יותר מדי. הניהול הרגוע והשקט מאפשר התפתחות תקינה של חיי הפורומים ומתן פרופורציה נאותה לפעילות האונליינית הכוללת. זה הזמן אולי להודות לאחד מצוותי הניהול היותר מוצלחים שהיו לפורומים שמבצעים את העבודה בשקט ובמיומנות.

אחד מהשינויים הגדולים שגבריאל ביצע הוא הפסקת הפעילות של הטרול פטרול, שלא היה בו כבר צורך, וסגירת פורום צוות מחיקה. סיום פעילותו של הטרול פטרול מראה על סיום עידן ההצפות, הטרולים וחובבות לגולאס.

עוד אחד מהשינויים הגדולים ביותר בפורומים הוא ההכנסה של תרגומים לדיון הוירטואלי. כידוע, לאחר מלחמת התרגומים הידועה לשמצה שקרעה את הפורום בין השנים 99 ל 2000, זארן אסר על הדיון בתרגומים בפורומים. האיסור נשאר בתוקפו כארבע שנים. מאמר של ראובן, שדן בעניין ופורסם בפורום, שכנע את גבריאל לתת לעניין צ'אנס ולפני כחודשיים ופורום שפות, שיחסו לעניין התרגומים תמיד היה ליברלי, הפך לפורום שפות ותרגומים בניהולו של ראובן, שקיבל את העונש המגיע לו על חוצפתו... ימים יגידו אם הניסוי יצליח, אך בינתיים אנו רואים שמפתחים שם דיונים מרתקים וללא מלחמות.

הכנסת התרגומים מחדש לדיון הוירטואלי אומרת משהו על מצב התבגרות הפורומים. רוב חברי הפורום נותרו בו, גם לאחר שוך תקופת הסרטים ובכך הם מראים משהו על עוצמת הפורום הוירטואלי. חברים חדשים מצטרפים כל הזמן בקצב איטי אך יציב וחברים ישנים קופצים מדי פעם ואומרים שלום.

הרמה האינטלקטואלית של הפורום ראתה ימים יותר יפים, אך מדובר בהחלטה מודעת של הנהלת הפורומים שהבינה שלפעמים אין טעם לדחוף ולמשוך ויש לתת הזדמנויות גם לטולקינאים מתחילים יותר לשאול שאלות שלעיתים מתפתחים מהם דיונים מרתקים.

ללא ספק הפורומים עברו תהפוכות רבות וגם ימשיכו לעבור תהפוכות בשנים הבאות.


הקהילה

הקהילה התפתחה באופן עצום בתחום האופלייני. השנה הזו ראתה את התפתחות התא הירושלמי למשהו משפיע ורב משקל בקהילה המהווה מוקד משיכה לאנשים רציניים. חברי התא הירושלמי בראשותו של יהודה רונן, יואל ועמוס ארגנו את סדרת ההרצאות באוניברסיטת ירושלים שהצליחה והביאה אנשים איכותיים לקהילה. המפגשים השבועיים של 'המחתרת' הפכו לשם דבר בקהילה.

למרות שאין תיעוד לכך באתר הקהילה (נקווה שזה ישתפר בהמשך) היו לא מעט מפגשים ואירועים בשנה הקודמת ובממוצע היה מפגש מרכזי אחד פעם בחודש וחצי ואינסוף מפגשים קטנים וקבוצות דיון שאירעו במקומות שונים. האירוע המרכזי היה עולמות 2005 שהחליף את אבק-כוכבים ככנס המרכזי שלנו. עולמות היה כנס בקנה מידה הרבה יותר גדול ורציני ועליו ניצח אילן אמינוב שלנו. בכנס היה מספר שיא של הקרנות, הרצאות ואירועים טולקינאיים שהבולטים שבהם היו הפקה ססגונית של 'שובו של סאורון' ו.... הסרט הביזארי מתוצרת טולקינאי מא"ש Helm's deep 9.

השנה החולפת גם ראתה את אחד מפריצות הדרך המשמעותיות שלנו בתור קהילה - כנס מיתופיה 2005. הכנס, שהחל בחששות מאד מאד גדולים, היה המפעל העצמאי הראשון של העמותה והפעם הראשונה שהקהילה ארגנה כנס לגמרי לבדה. היינו בטוחים שנפסיד את המכנסיים שלנו. אך הקהל חשב אחרת ומאות מבקרים הציפו את מרכז רוזין, המקום שבו התקיים הכנס. גם העיתונות לא קיפחה אותנו וב 24 שעות הופיעה כתבה ענקית שפיארה והיללה את הקהילה וסוף כל סוף נכתב מה שתמיד רצינו: "בקהילה שלנו אין תחפושות!!". הכנס הוכיח לנו דבר אחד: אנחנו יכולים לבד ולתכנים שלנו יש ביקוש.

בתחילת השנה האחרונה ארעה הטרגדיה השניה בקהילתנו. תפארת טרטנר, יוצרת מוכשרת, בשלנית בחסד וטולקינאית חייכנית ומקסימה בחינניותה, נרצחה על ידי טרוריסטים בערב יום הכיפורים. הרצח הכה את הקהילה שטרם הספיקה להתאושש ממותו של עדן. יצירותיה של תפארת רוכזו בדף אבל מיוחד שהוכן לזכרה באתר הקהילה בתוספת הספד מרגש שכתב יונתן ושיר עצוב שיואל חיבר. תהי נשמתה צרורה בצרור החיים.


עמותה וארגון


בניגוד לשנה הקודמת, שהיתה מלווה בהרבה קשיי גדילה והסתגלות של הקהילה לעמותה ולהיפך. אפשר לציין שבעמותה לא התרחש הרבה והיא אכן משמשת ככלי שהיא צריכה להיות - גוף ייצוגי ופיננסי בלבד בלי שאיפה לנהל. כיוון שהחליטו לבחור בליצן החצר (אני) כיו"ר, ישיבות העמותה מתנהלות כמו קרקס, כללי מנהל תקין לא מתקבלים בהערכה רבה ובישיבות הועד בעיקר מתפוצצים מצחוק ועושים גרעפסים. שלא לדבר על הפסקות עישון כל חמש דקות בערך ובדיחות שובניסטיות לרוב (כששירלי לא נמצאת).

המופרעות של חברי העמותה לא מפריעה לעניינים הארגוניים לדפוק כמו שעון. כיום יש יותר פעילים, מתנדבים ומרצים מאשר בכל תקופה שהיא בקהילת טולקין הישראלית. בקרוב יש פגישת גרעין קשה ואליה מגיעים כ 25 אנשים. זה אומר הכל מבחינתי.

מבחינה ארגונית השנה הזו היתה בסימן של שיתוף פעולה. לאחר שנים שבה הקהילה היתה בבחינת 'טולקינאים לבדד ישכונו', השנה החלנו לשתף פעולה באופן אינטנסיבי ובעיקר עם אגודת המדע הבדיוני והפנטסיה. יחסינו עם האגודה החלו ברגל שמאל ובמשך שנים היה נתק כמעט מוחלט בינינו לבינם. אך בשנה האחרונה, עקב פעולתו הברוכה של הועד החדש שנבחר באייקון 2004 ועקב ההכרה של שני הצדדים בזהות האינטרסים, האווירה הוטבה בהרבה והדרך לעולמות 2005 נסללה. עולמות 2005 היה כנס מצליח ביותר ואפשר לנו להמשיך ולשתף פעולה גם בכנס פאנ.קון האחרון. למרבה הצער באייקון הנוכחי לא יצא לנו להיות מסיבות אלו ואחרות, אבל האווירה הטובה קיימת ואני מקווה שבשנה הקרובה נראה יותר שיתופי פעולה שיביאו רק טוב לנו, הטולקינאים ולחברי האגודה שמתעניינים בטולקין.


העתיד

יש הרבה רצונות, תקוות וחלומות לעתיד. ללא ספק יש לנו הרבה מה לעשות. הן בצד הוירטואלי - טיוב הפורומים, שיפור נדרש באתר הקהילה ובקצב עדכונו, שיפור בגרפיקה של נומנור. והן בצד האופלייני - המשך הפעילות המוצלחת וכמובן הקמת תאים נוספים א-לה ירושלים ברחבי הארץ. אני חושב שהצפון בשל להקמת תא טולקינאי פרטי משלו ורק צריך מישהו שידליק את הניצוץ, יכנס את חבריו מהפורום ויעשה מפגש פרטי שאחריו יבוא עוד אחד... ועוד אחד... גם המחתרת הירושלמית החלה משלושה טולקינאים. גם בדרום יש התעוררות וזה בהחלט אפשרי. Build it, and they will come.


שתהיה לנו שנה מוצלחת, מלאה כרימון ועם הרבה הרבה פעילויות טולקינאיות כיפיות. מגיע לנו, לא?


סיכום שנת תשס"ד סיכום שנת 2002 (אז עשינו את זה לפי שנים לועזיות)