סיכום תשס"ד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סקירת תשס"ד - הצד הרשמי

כותב: רן בר-זיק


סוף השנה העברית הוא תמיד הזדמנות לסכם, לחשוב על מה שהיה וגם להביע תקוות לעתיד.


אז מה היה לנו?

פורומים


שנת תשס"ד היא השנה שבה הוקרן הסרט האחרון של פיטר ג'קסון. על תופעת שלישיית הסרטים ועל ההשפעה שלה על הקהילה ניתן לכתוב עמודים שלמים. אבל מבחינת הפורומים סוף תקופת הסרטים מבטא את סוף תקופת הפורומים ההמוניים, המוצפים והעמוסים ותחילת דרך חדשה לפורומים.


בשנת תשס"ד כיהנו בתפקידם שלושה מנהלי פורום כלליים. אני, זארן וגבריאל. הגישה שלי היתה הבאת מספר המשתתפים בפורומים למקסימום בתקווה שיצאו מהם כמה שיותר חברי קהילה פוריים ויהיו יותר דיונים מעניינים. ואכן לפורומים היה רייטינג גבוה מאד בתקופת כהונתי, למרות שעל האיכות האינטלקטואלית יהיו כאלו שיתווכחו... בפברואר, לאחר הגל הגדול של המשתתפים סיימתי את כהונתי והעברתי את השרביט לידי אילן (זארן).


זארן הגיע למסקנה שבעקבות שוך הסרטים יש לשנות את פני הפורומים ובאמצעותם את פני הקהילה כולה. הוא הבין, לפני כולנו, שעידן הפורומים ההמוניים נגמר ואם ברצוננו להתפתח הלאה עלינו לזנוח את שיטת ה'רייטינג' ולעבור לפיתוח של הקהילה עצמה והטולקינאים הרציניים החברים בה. במסגרת שיטתו זו זארן החל בכמה מהלכים רציניים ובראשם ביטול פורום 'דיונים' וסגירת פורום 'סרט' לחברי קהילה בלבד. למהלכים אלו היו התנגדויות רציניות ביותר בקרב הגרעין הקשה של הפעילים, אך אילן השלים את המהלך והיום כמעט כולם בטוחים שהצעדים שהוא נקט בהם היו נכונים. זארן, שמאס בתפקיד אחרי הוויכוחים והשינויים הגדולים, העביר את השרביט לגבריאל בן הרוש, מנהל הפורום הנוכחי.


גבריאל המשיך את הקו של זארן בדרכו הייחודית והתוצאה נראית לעיני כל בפורומים השונים ובמיוחד בפורום דיונים, שמנקודת מבטי הסובייקטיבית אני יכול לומר שמצבו ומצב הדיונים בקהילה לא היה טוב יותר מעולם.


פורום דיונים הוא הפורום הטוב ביותר בנושא בעולם. כן, אני אומר את זה בלי להתבייש ובלי להתייהר. הגענו למצב שבו בפורום דיונים יש שלוש סדרות העוסקות בחומרים מתקדמים מתוך ההיסטוריה של הארץ התיכונה ועוד שרשראות של הודעות בנושאי מחקר רציניים שלא לועסים את החומר שוב ושוב.


גם פורום קהילה שלנו הוא אחד הפורומים היותר נחמדים והיותר מסבירי פנים שיש ואם יש בו תחושה של 'קליקה סגורה' זה רק בגלל הרעות והחברות שצמחו בו. שאר הפורומים, למרות תחזיות פסימיות, עדיין פורים ובועטים.


פורום סרט השתנה מאד בשנה האחרונה ובעצם הפך לפורום בלתי פעיל, למרות שפה ושם עוד מועלים בו דיונים. וזאת בגלל ההיעדר המוחלט של העניין בסרט בקרב חברי הקהילה. האם זה טוב או רע? זה נתון לשיקול דעתכם. אני חושב שזה טוב, כיוון שהמשך פעילות בפורום סרט - אחרי שנגמר ה'שוס' של הסרטים היה מדרדר אותו לפורום הערצה לשחקנים.


קהילה

הקהילה התקדמה מבחינה חברתית. השנה האחרונה ראתה את היווסדה של עמותת טולקין הישראלית. הגוף המייצג של הקהילה שלנו. בשנה הזו נערך הכנס השני שלנו 'אבק-כוכבים' שהיה מוצלח מאד, תוכנית ופיננסית. הקהילה המשיכה להתרחב וכיום היא מונה כ 250 משתתפים פעילים המשתתפים בפורומים. עוד שינוי חשוב בשנה הזו הוא התפתחות 'קבוצות הדיון' שבראשן הקבוצה הירושלמית שנפגשת באופן תדיר בירושלים. גם הקבוצה התל אביבית נוסדה בעקבות ההצלחה של זו הירושלמית והיא פעילה ומוצלחת במיוחד. רבים מחברי הקהילה נוהגים להפגש באופן סדיר וכן המפגשים הכלליים ממשיכים להיות אטרקטיביים לכל הטולקינאים.

הקהילה שלנו הפסיקה ממזמן להיות קהילה 'וירטואלית' המתקיימת בסייבר-ספייס בלבד. למפגשים ולאירועים באים חברים רבים שאינם משתתפים בפורומים או בדיונים הוירטואליים הכנסים מושכים הרבה חובבי טולקין שאינם מרושתים. הפן הקהילתי התחזק והפכנו ליותר מגובשים. בין לבין הגיעו אנשים חדשים ומעניינים שאני מאד מקווה שיישארו חלק מהקהילה.

לקראת תום השנה הזו ארעה בקהילה הטרגדיה הראשונה (ואני מקווה מאד שגם האחרונה) כאשר התבשרנו על מותו של עדן. אני מקווה שכקהילה אנו נזכור את עדן, שתרומתו לקהילה ולפורומים היתה עצומה. הקהילה והפורומים היו מאד חשובים לעדן ועדן היה חשוב להרבה מאד מחברי הקהילה שהכירו אותו אישית. חלק מחברי הקהילה (כולל אני) השתתפנו בהלוויתו, הגענו לשבעה ופגשנו את משפחתו וכן אני נשאתי מספר מילים באירוע שנערך לזכרו במלאת שלושים למותו. יהיה זכרו ברוך.


עמותה וארגון


השנה הראשונה לקיומה של העמותה היתה סוערת למדי. כאשר הקמנו את העמותה לא ידענו בדיוק למה אנחנו נכנסים. חוסר הבהירות והערפול שהיו צריכים להתברר עוד לפני המהלך של הקמת העמותה היו בעוכרינו וזה לא סוד שעם הקמת העמותה, שנועדה לשמש כקרש קפיצה לקהילה, החלו חיכוכים רבים ואפילו מריבות בדבר סמכויות העמותה ודרכה. למרות המריבות, הקפדנו לא להשתכשך בבוץ ולא ניהלנו אותן מעל דפי הפורום. לבסוף, לאחר תהפוכות רבים הושכן שלום והושג המבנה הנוכחי של העמותה וסמכויותיה. הוחלט שניהול הפורומים הוא נפרד מהעמותה ותפקיד העמותה הוא לייצג (לאו דווקא לנהל) את הקהילה וכן לשמש כארגון פיננסי שירכז את המשאבים והרווחים מהפעילויות השונות של הקהילה וישתמש בהם לרווחת הכלל.


השגת השלום והשלווה בעמותה והסכמה בקרב חבריה אפשרה לי להכניס כמה שינויים ארגוניים מקיפים בפרוייקטים השונים שהקהילה מארגנת. בעבר תשעים אחוז מהפרוייקטים היו מאורגנים ומנוהלים על ידי או על ידי זארן. גם אם אחרים עשו אותם, אני או זארן תמיד היינו מעורבים בתמונה. בתקופה האחרונה הכל היה פשוט גדול עלינו, היינו מעורבים ביותר מדי פרוייקטים ואני וזארן קרסנו, פשוטו כמשמעו. לכן החלטתי שמעכשיו כל פרוייקט שלא יימצא לו מנהל יבוטל לאלתר ופרוייקט עתידי שלא יהיה לו מנהל לא ייושם. השינוי נראה פשוט, אך היישום שלו היה קשה לביצוע ולהבנה. כיום אנו עומדים במצב מעולה שבו רבים מחברי הקהילה מארגנים ומנהלים פרוייקטים שונים באופן עצמאי ללא התערבות שלי או של זארן. עמוס מנהל את החץ האדום בצורה נהדרת. אילן אמינוב וטל כץ ינהלו את הכנס מטעמנו בשנה הבאה, רוני רוחקין עונה על מכתבים ומשמש כדובר העמותה ועוד אנשים יקרים כמו יהודה, אור ענבר ואחרים אשר מתפעלים פרוייקטים 'עמותתיים' או 'קהילתיים' באופן עצמאי. השינוי הארגוני הזה יאפשר לנו לקחת עוד פרוייקטים על עצמנו על מנת שלכולנו יהיה הרבה יותר טוב בקהילה שלנו


העתיד


הקהילה נמצאת היום במצב טוב מאד לטעמי, אבל תמיד אפשר להשתפר. הייתי רוצה לראות מעורבות של יותר חברי קהילה בפורום דיונים. הייתי רוצה לראות יותר אנשים קוראים את 'ההיסטוריה של הארץ התיכונה' ומפיקים ממנה תובנות ודעות חדשות, הייתי רוצה לראות יותר קבוצות דיון בכל האיזורים בארץ: בצפון, בדרום ובמרכז. הייתי רוצה לראות מעורבות של יותר חברים בניהול ובתפעול, הייתי רוצה לראות יותר אנשים מארגנים יותר מפגשים ולא מחכים עד שמישהו יארגן.


הייתי רוצה.....

אני מקווה שהרצונות האלו יתגשמו, ללא ספק אני ואנשים רבים נוספים עובדים על ההגשמה שלהם. חלקם יתגשמו וחלקם יישארו על הנייר (או על המסך...). אבל הדבר שאני הכי מאחל לעצמי ולכל החברים שלי - חברי קהילת טולקין הישראלית - הוא שנמשיך להנות מהגות ומחקר ביצירתו הדגולה של פרופסור ג'.ר.ר טולקין.


שנה טובה לכולם!