מיתופיה 2015

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סיכום אירוע מאת נטע:

כנס מיתופיה 2015 הוא בעצם כנס מיתופיה הראשון בו השתתפתי, ואני חייבת לומר שהוא היה משובח ומי שלא בא הפסיד בגדול.

הגעתי בטרמפ עם נצר בשעה 09:00 בבוקר, ונכחתי בהרצאתה של נבט טחנאי "אומללות בדרכן- ייצוגים של אלימות נגד נשים בספריו של טולקין". למרות שבדרך כלל אני לא נוהגת להאזין להרצאות בנושאי מגדר, הרצאתה של נבט הייתה מצוינת. היא דנה בשאלה האם גרימא הטריד את אאווין מינית, סיפרה את סיפורה של לותיין והעלתה מספר נקודות חשובות לגבי דמותו המרושעת של אאול.

לאחר מכן נכחתי בהרצאתו של דני אורבך "עניין של כבוד: אבירים, סמוראים והלוחם הטולקינאי". ההרצאה הייתה מרתקת ועסקה בדמויות גיבורים בספרי פנטזיה בכלל וספריו של טולקין בפרט, השוואה בין דמות גיבור אחת לדמות גיבור אחרת, משמעותן של אבירות וגבורה והשורות


"אני לא אוהב את החרב המלוטשת על שום חדותה, ולא אוהב את החץ על שום מעופו המהיר,

ולא אוהב איש מלחמה על שום תהילתו, רק את אשר הם מגינים עליו- אותו אוהב".


ההרצאה "התגברות על הגיבור: ההשפעה של העל אדם על השטן של מילטון ועל באטמן של מילר" בוטלה ובמקומה התקיימה הרצאה על הספר "שטוחלנדיה" ועל השפעות המתמטיקה, הגאומטריה והחברה עליו.

לאחר הפסקת צהריים התקיים חידון הנשר והמטאטא, בו השתתפתי אך לצערי הצלחתי בו הייתה פחותה בהרבה מהצלחתי בחידון שר הטבעות בכנס אייקון 2014.

הרצאתה של דינה פיימן "כשארדה הייתה צעירה- הגאולוגיה של הארץ התיכונה [ללא גאולוגים]" העלתה נקודות מעניינות לגבי אקלימים בארץ התיכונה, הגאוגרפיה והגאולוגיה שלה.

על מנת להכיר טוב יותר את טרי פראצ'ט ז"ל ואת יצירותיו הגעתי למופע ההקראות של מאיה פורת: "גיבורות עולם הדיסק" שעסק בדמויות קוסמים ומכשפות בספריו של פראצ'ט. במופע זה הקריאו מגוון אנשים קטעים מספריו של פראצ'ט העוסקים במכשפות ויתר דמויות [רובן נשים] בעולם הדיסק.

נכחתי גם בחצי השני של הרצאתו של איגור 'עידו' ארמיאץ': "הם צורחים ומפליקים" על צמחים בספרים ויצירות שונות. לכל צמח יש תכונות משלו, וכל סופר מפרש אותן בצורה שונה. צמחים יכולים להיות גיבורים, מפלצות, לוחמים ועוד מגוון דמויות, כמו העצנים [או אנטים] ב"שר הטבעות" והערבה המפליקה ב"הארי פוטר".

אירוע הסיום "של מי השורה הזאת בכלל" הצליח לקרוע מצחוק את כל הנוכחים כאשר הועלו בו טענות מגוחכות לחלוטין לגבי טולקין, הארי פוטר, מסע בזמן, הטלטאביז וחשמל.

הכנס נגמר בסביבות 23:30, והוא היה מעולה!

נטע