אב"כ 2004

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כנס "אבק כוכבים" 2004


בחוה"מ פסח 2004 התקיים כנס "אבק כוכבים" (א.ק.א אבקת כוכביות) השני. מהבחינה הטולקינאית, הכנס היה גדוש בתוכן, ונישאו בו הרצאות רבות ומעניינות מפי חברי הקהילה ואנשים שמחוצה לה.


תמונות, רבותי, תמונות:


לאתר הכנס


רן בר־זיק

וואי, נורא קשה לי לסכם שלושה ימים (עם מעט מאד שינה) של אירועים, הרצאות והרבה מאד לחץ והתרוצצויות. הטרגדיה של מנהל כנס היא שהוא יכול להכנס חופשי לכל האירועים ולא נכנס לאף אחד. ביום הראשון עוד יכולתי להכנס להרצאה של שירלי, של תומס, של ד"ר ויוי בן דור וכמובן להרצאה של עמנואל לוטם (למרות שישבתי במקום קצת פחות קונבנציונלי - הייתי זה שהחליף את דפי ה Word בתא המקרין).

ביום השני הכי נהניתי, אולי גם בגלל שנרגעתי בנוגע לכמה צדדים בכנס ואולי גם בגלל שיעל זוגתי הגיעה לביקור. לפי מה שהבנתי ההרצאה של יהודה היתה טובה מאד (למרות השעה המוקדמת - בפעם הבאה זה יהיה יותר מאוחר). ההרצאה של גבריאל וגילי בר הילל היתה מצויינת ביותר וההרצאה של ד"ר גורביץ' ויאיר קוצר היו הרצאות פיצוציות במיוחד. כמובן שבאף אחד מהן לא השתתפתי אבל כן השתתפתי בהרצאה של אילנה שמבחינתי היתה הכי מעניינת מבחינת החידושים ונועזות המחשבה. למרות שעד שהיא הגיעה אילנה עשתה לנו כמה התקפי לב


המופע של איתי היה מאד מיוחד, גם אם דחוס משהו. החוויה של לראות אותי מספר על הבאלרוג בסינמטק היתה מחרידה למדי. אני מקווה שאני לא אצטרך לספר את הסיפור הזה לעולם.


ההרצאה של גיא בסוף, שהביאה לנו תובנות מרתקות במיוחד, היתה נהדרת מי שלא היה הפסיד בגדול!


החולצות היו הצלחה גדולה וכל מה שנותר לנו אלו הן 2 חולצות במידת Small. אם מישהו רוצה, שיפנה אלי בדוא"ל ונדבר על העברת החולצות והתשלום. תודה רבה לכל מי שעסק ביצירתן ובהפקתן.


סך הכל עוד כנס מוצלחת לקהילה שהפגינה יופי של נוכחות!


אני רוצה להודות לכל אותם אנשי הסגל שתרמו רבות מזמנם וממרצם להצלחת הכנס שהוא כמו פרוייקט גדול שמורכב מעבודה של המון אנשים שאת חלקם אתם לא מכירים אולי, אבל תרומתם להצלחת הכנס היתה מכרעת.


בראש ובראשונה צריך להודות לדניאלה הראל הנפלאה והנהדרת. דניאלה - איך אפשר לנהל כנס כזה שנתיים ברציפות??? אני בחיים לא הייתי מסכים.... גם לאיילת מגיעה המון תודות - ואני מקווה שבכנס הבא שתיהן יתענגו על כל האירועים בתג אורח - כי ולהיות מעורבת בהנהלה שנתיים ברציפות ולהפיק מחזמר שלוש פעמים ברציפות זו משימה שאני ממש לא הייתי רוצה לחלום עליה...

לאורי אביב אני רוצה להודות במיוחד על זה שהוא היה שם וטיפל בכל מה שקשור לסינמטק וכמובן על יחצ"נות נהדרת.


תודה רבה מאד לורד המקסימה מהכספים שסיפקה תעסוקה לטל ולטל - אני מקווה שעמותת טולקין לא בלבלה לך יותר מדי את הראש.תודה רבה לקרן ולהדס שעשו לנו יופי בעיניים עם קישוטים מרהיבים באמת ובתמים שאחד מהם תלוי כבר עכשיו מעל המחשב שלי.


תודה ענקית לאלון פאר ולאילן אמינוב - לאלון ולאילן על התרומה האדירה שנעשתה מכל הלב בכל הקשור למתנדבים ולאלון צריך להודות גם על ההרצאה!


לישי שעשה לנו יופי של אתר. מה זה יופי של אתר?!? אתר מרהיב עין שפשוט תענוג להביט בו. תודה ענקית לטל ימין וטל רוזנשטיין על הטיפול בדוכנים - לרוני רוחקין על המאמצים הכבירים בארגון כל מה שמסביב ועל כל מיני התמוטטויות עצבים קלות שנגרמו לו.


אני רוצה להודות לנדב סימון המקרין שהיה אפשר לראות איך הוא מתמוטט משניה לשניה. ("אי אפשר! פשוט אי אפשר!!" אלו הם רוב הדברים ששמעתי ממנו בנימה יותר ויותר גוברת של עצבנות ככל ששעות החוסר שינה שלו הלכו וגברו).


לאילן שמעוני אני ממש רוצה להודות על יופי של הנחיה וגם כמה עזרות קטנות כשהייתי צריך ממנו.


לנדב ברוכיאל על יופי של תפקוד במשמרת לילה וזה שבזכותו הייתי יכול לישון קצת יותר מוקדם.


לדני אורבך על קשר עם המרצים וארגון הרצאות נהדרות מטעם קהילת טולקין.


לכל אותם מתנדבים שרק בזכותם התקיים הכנס - רק בזכות ההיענות והנכונות להקדיש מיכולתם וממרצם לכנס הכנס עצמו התקיים. היה תענוג להיות שותף איתכם לאבק כוכבים 2004 ואני מקווה לעבוד עם כוווולכם בעתיד


אני מודה מאד לכל הטולקינאים, הבאפסטרים ואנשי מסע בין כוכבים הנפלאים שהיו בכנס! היה נהדר לפגוש את חברי הטולקינאים וגם לפגוש את חברי הקהילות האחרות - ממש תודה לכם על זה שהייתם בכנס ואני מאד מקווה שנהניתם.


שכחתי מישהו? יכול להיות - בפרוייקט הענקי הזה שנקרא כנס יכול להיות ששוכחים שמות - יש מאגר שלם של פנים שמתערבב לי בראש ויכול להיות שאחר כך אני אזכר באדם נפלא ויקר שפשוט פועלו ותרומתו נשמטו ממני - לא בגלל שהם היו פחותים, אלא בגלל שאני עייף.


בתקווה לכנס הבא!


יאיר קוצר

נהניתי מאוד בכנס. זה היה ממש אירוע בלתי נשכח. ההרצאות היו מעניינות והיה כיף גדול לפגוש את כל חברי הקהילה.


ההרצאה של שירלי הייתה מרתקת ומקצועית כתמיד. לצערי הלכתי מעט לאיבוד בהרצאתו של תומס כך שיצאתי ממנה דיי מבולבל. הרצאתו של זאב רובין הייתה מעניינת מאוד. הרצאתו של ויוי בן דור הייתה משעשעת ומאתגרת. השיא של אותו יום הגיע בסופו (מבחינתי) עם הרצאתו של עמנואל לוטם. ישבתי כמוכה הלם בעוד האדה הפואטית רצה באוזניי בשפת המקור והמילים מול עיניי לצד תירגומם. זאת הייתה בשבילי חוויה שלא תואמן. כמובן שמיד עם הגעתי לכנס קניתי את הדיסק של שירי שר הטבעות של דרור רינצלר ועירן לירא ואת חולצת הקהילה.


היום השני התחיל עם הרצאתו המעניינת של יהודה שלצערי לא שמעתי את כולה כיוון שאיחרתי אליה בגלל קו אוטובוס מחורבן שחיכיתי לו חצי שעה ויצאתי ממנה לקראת הסוף מההתרגשות והצורך בסיגריה בעקבות ההרצאה שלי. מבחינתי ההרצאה שלי לא הייתה מי יודע מה (אולי בגלל שחרשתי את הנושא) אך שמחתי מאוד לקבל ביקורות טובות (תרתי משמע - גם מאנשים שנהנו מההרצאה וגם כאלו אשר אמרו ממה הם לא נהנו וייעצו לי איך להשתפר). הייתה לי הפתעה מאוד נעימה כאשר ידידי גיא דואר הגיע להרצאה עוד בתחילתה. לאחר ירידת הלחץ של ההרצאה נכנסתי להרצאתו של גבריאל. ההרצאה הייתה מרתקת ואמיתית. הסיפורים אשר הוא סיפור היו מדהימים. זה היה ממש מדהים לשמוע הרצאה ממישהו שחי את הדברים. ההרצאה של דניאלה גורביץ' הייתה עוצרת נשימה. מאוד מאוד נהניתי ממנה. היא הרצתה בצורה נפלאה וזאת הייתה חוויה משובחת לשמוע אותה. הרצאתו של רמי בר גיורא לא הייתה משהו. רן גרר אותי ואת גיא לשמוע אותה מה שהתברר כחוויה בינונית. היה קטע מאוד משעשע כאשר המרצה ציין מספר קללות של ילדים קטנים וכך אני וגיא התוודענו לקללה המרתקת "שתיקבר בקבר השחור". יצאתי נשכר. ההרצאה הבאה של אילנה הייתה מעניינת, משעשעת וקהילתית מאוד. ה"טולקין קומדי סטור" היה כיף, מצחיק ומרגש. איתי, רוני, אור ונתנאלה על הבמה ובסרט (עם התוספת עוצרת הנשימה של אילן שמעוני בתפקיד גאנדאלף) שיעשעו את הקהל וורה עם קולה המדהים ריגשה את כולנו. מה שהיה הכי מדהים זה היה לראות את המוני האנשים שבאו להופעה. מה שחשבתי שיהיה אירוע קהילתי קטן (כמו בשנה שעברה) הפך ל"ברודווי שואו". לצערי נסעתי מוקדם (ב-9) כיוון שנסעתי עם איתי והפסדתי את המפגש. בכל זאת אני לא מצטער יותר מדי כיוון שאם הייתי נשאר עוד הייתי מפסיד את המשחק של מכבי...


לסיכום היה כיף אדיר! אני רוצה להודות לכל המארגנים ולהודות גם לאילנים - שמעוני ואמינוב - ולגיא דואר שעזרו לי עם ההרצאה והתודה הכי גדולה מופנית לאחד והיחיד - רן בר זיק שנתן לי את ההזדמנות המדהימה הזאת ועוד רבות אחרות. רן, אני מעריץ אותך!


דני אורבך

בשבילי היה כנס קורע מכל הבחינות- פשוט נפלא! רציתי להודות לכל העושים במלאכה- לדניאלה האחת והיחידה, מנהלת הכנס, ולרן שעשה עבודה נפלאה בניהול, וזכה לקצת שיזוף ממקרן הסרטים- והמבין יבין. בנוסף לכך תודה לכל צוות המתנדבים וההנהלה המסור, לשני האילנים, איילת, רוני, ולכל חברינו מסטאר בייס וקהילת ערפדים ואימה. הייתי רוצה לנצל את הבמה ולהודות במיוחד לכל המרצים, הן אלה מן הקהילה והן המרצים החיצוניים, שהסכימו (שלא כדרכם, לפעמים) לבוא ולהרצות בהתנדבות: ד"ר עמנואל לוטם, ד"ר דניאלה גורביץ', פרופ' זאב רובין, ד"ר רמי בר גיורא, ד"ר ויוי בן דור ואחרון חביב- תומס פורנט פונזה- our most distinguished guest מקהילת טולקין הגרמנית.


אני באופן אישי עבדתי עד סחיטת כל הכוחות בכנס- גם יחצ"ן, גם מתרגם סימולטני לתומס וגם אחראי מרצים זה תפקיד קורע. לא הייתי יכול אפילו להישאר לכנס הקהילתי ב-11 בלילה, נפלתי למיטה כמו בול עץ. היו כמה הרצאות שרציתי לציין במיוחד לטובה: ההרצאה של שירלי העניקה לנו תובנות מעניינות מאד על גנדלף כנושא ונותן- אני חייב להודות שהמודל שהיא הציעה נותן לנו כלים יפים מאד להבחין בין השיחה עם בילבו לשיחה עם דנתור- אבל זה כבר לפורום דיונים (או איך שלא קוראים לו היום).


אני באופן אישי נהנתי מאד גם מההרצאה של תומס- היא היתה ממצה ומרתקת, אף כי אולי רשמית קצת יותר מדי. אני יודע שלחלק מהחברים היתה בעיה להבין את האנגלית שלו- וגם הוא התקשה להרצות בשפה שאינה גרמנית. כמו שהבנתי מהאנשים (הרבים) ששאלתי, הדעות בנוגע להרצאה חלוקות. בכל זאת, אני חושב שהיה חשוב להביא את נקודת המבט הזאת לכנס- ושוב נהנתי מאד.


לדעתי, ההחלטה לשים את ההרצאה של פרופ' רובין מיד אחרי ההרצאה של תומס התגלתה כטעות קשה. שתי ההרצאות היו "כבדות" מאד, והיה עדיף להשאיר מרווח ביניהם. פרופ' רובין גילה ידע רב וככל שהצלחתי להקשיב להרצאה שלו (הייתי חייב ללוות את תומס למונית) למדתי המון. הבעיה היתה שההרצאה היתה מעמיקה מדי, אם תרשו לי להשתמש בביטוי הזה, ולא ממוקדת מספיק לכנס מסוג זה. היה עדיף להוריד מעט את הרמה האקדמית, ובמיוחד להתמקד בנושא קטן יותר- כך הקהל היה יכול להיות קשוב וממוקד יותר.


איי, ההרצאה של עמנואל לוטם! רגשותי מעורבים בנושא זה. היא היתה מרתקת, ולשמוע את האדה האיסלנדית במוזיקה המקורית היתה באמת חווייה חד פעמית. גם ההסברים של עמנואל היו קולעים ובמקום. אבל מבחינתי כאחראי מרצים (אף שאני מקווה שלא מבחינת הקהל) כל הבעיות הטכניות הנוראות שהתלוו להרצאה הפכו את הרגעים שלפני תחילתה לחווייה מסוייטת באמת. בכל מקרה, לפחות מבחינתי ההרצאה פיצתה על זה במידת מה, והיתה כפית מאד. אני שמח מאד שנוצר גשר בין הקהילה לטולקינאי חשוב כל כך, למרות משקעי העבר.


היום השני היה לדעתי הרבה יותר מוצלח מהראשון. לא הספקתי לשמוע הרבה מההרצאות של יהודה ושל גבריאל, אבל ממה שהצלחתי לשמוע הן היו מעניינות ונחמדות. מכאן אני מגיע להרצאה של יאיר נזגולהייר- חווייה מענגת שאין כמותה! הבנתי שזאת ההרצאה הראשונה של יאיר, ובקושי היה אפשר להבחין בכך. התובנות ההיסטוריות והלינגוויסטיות היו מעניינות מאד, והתרשמתי מאד גם מהמבטא האיסלנדי הנפלא של הגיית השמות- ממש מוזיקה לאוזניים. ובכל זאת, ובכל זאת, אני צריך לקרוא את הטקסט עוד פעם או פעמיים בנומנור כדי להבין לחלוטין את התמה. זו היתה אחת ההרצאות המעמיקות בכנס, ובהחלט לא די בהאזנה אחת כדי לרדת לעומקה.


מכאן אני מגיע להיילייט של היום- ההרצאה של ד"ר דניאלה גורביץ'. פשוט אין מילים לתאר את החווייה הזאת, שלדעתי היתה אירוע השיא של הכנס. במיומנות ובכריזמה שאין כמותה, דניאלה הצליחה להעניק לנו רקע על תופעת המגיה והשיבה לתחייה, כמו גם דמותו של הקוסם, בשר הטבעות וביצירות אחרות. במיוחד היא חידשה לי בנוגע לקשר בין גנדלף לאודין, וגם להבדלים העמוקים ביניהם מצד שני. המוטיב של השיבה לתחייה היה מרתק אף הוא, ודי הסכמתי גם עם הדברים שהיא אמרה בהתחלה, למרות שהם עצבנו בלא ספק כמה אנשים. דרך אגב, בהרצאה פגשתי גם אחת מהמרצות שלי באוניברסיטה, מומחית למיתולוגיה היפנית, שהבטיחה להרצות בכנס הבא אם רק נרצה. Splendid! דניאלה, דרך אגב, הוקפה במשך שעות בקהל המעריצים- דבר שמלמד על האימפקט של ההרצאה. חשוב מאד שנשמור איתה על קשר גם בעתיד. נהנתי מאד גם מההרצאה של גילי בר הילל, ומההרצאה (ביום הראשון) של הפסיכיאטר ויוי בן דור. ההרצאה של רמי בר גיורא, לעומת זאת, היתה ממוצעת ולא יותר.


חוץ מכל זה, היה כיף לפגוש את כל הטולקינאים, הן במפגש והן בקומדי סטור. לראות סרט על הקהילה היה נהדר, ונהנתי גם מרוב רובו של המופע (אף על פי שראיתי כבר את חדשות הארץ התיכונה שלוש פעמים לפחות!) כמובן- השירים של ורה ואביב היו קסומים, בדיוק כמו בפעם הקודמת אם לא יותר, רק חבל שורה לא הספיקה לשיר את הפרידה מלוריין! נמסיס העיפה אותנו מיערות בני הלילית לחלל החיצון, וזה היה טראומטי.


ושוב תודה לכולם- היה כנס מטריף!


אור רוזנבלט

פשוט כנס מדהים!

ביום הראשון הייתי בהרצאה של שירלי שהייתה נהדרת ובהרצאה של תומס פרונט-פונזה שהייתה טובה מאוד, הגם שאת מחצית ההרצאה לא הבנתי . ההרצאה של פרופ' זאב רובין לא זרמה והייתה מלאה במושגים גבוהים. לא נהניתי ממנה. אח"כ הייתי במפגש החברתי ופגשתי הרבה אנשים חדשים. אח"כ הלכתי להרצאה של ד"ר ויוי בן-דור שהייתה נחמדה מאוד ואז להרצאה של עמנואל לוטם.


אירוע הכנס ותחרות הסירטונים היו נפלאים. הכי אהבתי את הסירטון "בורומיר" ואת הסירטון "אינטליגנציה מלאכותית"


ביום השני איחרתי במקצת להרצאה של יהודה רונן בגלל השעה המוקדמת אבל ההרצאה הייתה באמת מרתקת מאוד. לאחר מכן הייתה ההרצאה של יאיר קוצר שהייתה מעמיקה ומעניינת. לצערי לא יכולתי ללכת להרצאות של גילי בר-הילל ושל ד"ר דניאלה גורביץ' היות שהתנדבתי ,אבל כן הלכתי למפגש פורום הארי פוטר שהייה מצחיק בטירוף


הלכתי גם להרצאה של רמי בן-גיורא שהייתה ממוצעת ומעט מאכזבת, ולהרצאה של אילנה שהייתה מעניינת ומשעשעת מאוד. במופע של טולקין קומדי-סטור נקרעתי מצחוק, והבנתי למה אנשים התלהבו ממנה כל-כך בשנה שעברה


לאחר מכן התקיים המפגש החברתי ואירוע המתנדבים שהיו כיפיים מאוד. חזרתי הביתה מרוצה אך לא שבעה, כיוון שהתברר שיש מעט מאוד חנויות בתל אביב שמוכרות מזון כשר לפסח (אלא אם מחשיבים כריך עשויי מקמח מצה שבתוכו בשר חזיר! )


תודה רבה לכל מארגניי הכנס שיצרו כנס נפלא, ולכל המרצים המתנדבים והסגל! יברכם ארו!


מקסים כושר

היום הראשון:


ההרצאה של שירלי על גנדלף הייתה לא רעה. מאד אהבתי את ההרצאה של שירלי בכנס הקודם אך הפעם זה לא היה באותה רמה לדעתי. ההרצאה זרמה טוב ולא שיעממה לרגע אבל היו נקודות רבות שבהן נראה שהנקודות שהועלו לא מספיק אמינות, זארן ציין כמה מהן. בכל מקרה הרצאה טובה.


ההרצאה של תומאס הייתה פחות טובה מבחינתי, אמנם הצלחתי לעקוב אחר האנגלית אבל בתוכן היה גם "יבש" ורשמי מידי וגם לא חידש לי כלום וקצת חזר על עצמו.


אחרי ההרצאות ביליתי קצת בסינמטק וטיילתי בסביבה ואז העייפות הכריעה אותי ונטשתי.


היום השני:


היום השני היה הרבה יותר טוב לדעתי.


להרצאה של יאיר איחרתי קצת. בחלקים שהצלחתי לעקוב אחריו היה מעניין מאד. אבל שלל השמות והשפות הזרות ממש בילבלו אותי (ואחרים) וגם נראה לי שיאיר התרגש קצת ,בכל זאת הרצאה ראשונה שלו.


ההרצאה של גבריאל הייתה מעולה, כבר שמעתי חלק ממנה במפגש בפארק קודם.ועדיין זה ריתק אותי וציין נקודות רבות למחשבה. כל הכבוד.


ההרצאה של גילי בר הלל משכה כצפוי קהל רב וגם לא איכזבה. גילי הציגה כמה מהבטים שלה על הטירוף בספרי ה"פ ובנוסף ענתה לשאלות רבות(חלקן טפשיות וחסרות קשר יותר מאחרות ).


ויתרתי על ההרצאה של ד"ר דניאלה , מה שהתברר כטעות מרה


את ההרצאה של אילנה אני לא אשכח הרבה זמן! באתי במצב רוח מלחמתי ונכונות להגן על שמו של פאנור המגניב מההאשמות של הכופרת אילנה והופתעתי לגלות שלא זו הייתה מטרת ההרצאה. אילנה הציגה את הסיפור של פאנור מנקודת השקפתה הביזארית והמצחיקה בטרוף, וגם היו כמה נקודות נכונות שלא שמתי לב אליהן קודם. אחלה הרצאה!


הטולקין קומדי סטור ענה על הציפיות הגבוהות שלי. שעה שלמה של שעשוע צרוף וצחוקים שהשיא היה לראות את אור ענבר כמו שלא חלמתי לראותו מעולם, אני מאד מקווה שהכל מתועד ויופיע באתר הקהילה!


בין ההרצאות הסתובבתי בדוכנים וביליתי עם חברי הקהילה ובסה"כ היה מאד נחמד וכייף. נתראה שנה הבאה!


חזרה לחלק האירועים