מפגש 22/11/2003

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית.
גרסה מ־19:09, 9 במאי 2006 מאת Amos (שיחה | תרומות המשתמש)

(הבדל) ←Older revision | view current revision (הבדל) | Newer revision→ (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

22.11 - מפגש עם תומס פורנסט-פונזה מקהילת טולקין בגרמניה


כבר בשנת 2002 שקד דני אורבך (קוהולין) על הקשרים הבינלאומיים של הקהילה הטולקינאית בישראל עם קהילות אחרות בחוץ לארץ. הקהילה הראשונה שעמה נוצר קשר אמיץ היתה דווקא הקהילה הגרמנית.


הקהילה הגרמנית, אשר כמו הקהילה הישראלית הוקמה בשנת 1998 מתפעלת מערכת פורומים ואתרים בגרמנית ומקיימת מפגשים שנתיים במקומות שונים בגרמניה. הקשר עם הקהילה הגרמנית התבטא בתחילה בכך שחברי הקהילה תרמו ל'נומנור' כמה מאמרים שתורגמו על ידי דני. גם מאמר של יאיר קוצר, שפורסם בפורום מתקדמים תורגם לאנגלית ונשלח לקהילה הגרמנית.


הקשר התחמם כאשרדני אורבך, במסגרת ביקורו בגרמניה, התארח באחד המפגשים של הקהילה הגרמנית. להלן תיאורו כפי שנכתב בפורום 'קהילה':


לקראת סוף השהות שלי בגרמניה הייתי במרינטאל, כפר קטן וציורי ליד העיר בון. שם, במנזר לשעבר, היה הכנס השנתי של ה-DTG, האגודה הטולקינאית הגרמנית. הכנס היה סוף שבוע מדהים- חלק משישי, שבת וחלק מראשון. זכיתי להכיר מקרוב קהילה טולקינאית נפלאה ותוססת, שמארגנת שישה או שבעה אירועים טולקינאים בשנה ומאגדת בקרבה מאות חברים. ניסיתי לייצג שם את הקהילה שלנו כמיטב יכולתי, והיו"ר מרסל בולס נתן לי אפשרות לשאת דברים בשם הקהילה- על כל העניינים הטולקינאיים בארץ. הגרמנים התעניינו במיוחד בסיפור הטייסים...


מה היה בכנס? אז ככה. הרצאות מעניינות מאד על נושאים "כבדים", ביניהם הרצאה מאחד החברים, סטודנט לתיאולוגיה בשם תומס על גורל ובחירה חופשית באיינולינדלה ובסיפור הורין, השוואה בין הארי פוטר לשר הטבעות, טולקין במערכת החינוך, טולקין ואיכות הסביבה ועוד. במקביל היו סדנאות קלילות יותר- סדנה ללימוד שפות, סדנאות של משחקי תפקידים, סדנת ציור טולקינאי והכי יפה לדעתי- ריקודים עתיקים "בסגנון הארץ התיכונה", בהנחייה של בחורה מוכשרת בטירוף, שרוקדת באלט קלאסי כבר חמש עשרה שנה. בקהל, שהורכב ממאה חברי הקהילה הטולקינאית (רצו לבוא עוד הרבה חברים אבל המקומות היו מוגבלים) היו צעירים מתחת לגיל שמונה עשרה, סטודנטים, דוקטורים לפיזיקה, פילוסופיה ועוד, משפחות עם ילדים ובכלל- קהל מגוון ביותר. בערב התחיל ה-fun האמיתי- מסיבה בפונדק הדרקון הירוק עם הרבה משקאות, המסיבה שציפו לה ימים רבים- עם הופעה קומית על "שר הטבעות- גרסת הפוליטקלי קורקט", "ערוץ הקניות עם מרי ופיפין", "הארי פוטר ומתנות גלדריאל" ועוד. היתה הופעת סולו של ריקודים, שירים ועוד הרבה דברים- הכל נמשך אל תוך הלילה- כולל סרט אבירים קומי שהוקרן למעוניינים. בלובי של האכסניה, דרך אגב, הקרינו נון סטופ את "אחוות הטבעת". למדתי הרבה דברים מעניינים- כמו את העובדה שבבוואריה, אחת המדינות החשובות ביותר בגרמניה, מלמדים את "ההוביט" כספר חובה! בניגוד לכנסים שלנו, חלק מהאנשים שם מתחפשים, וזה דווקא לא יוצר אווירה מטורפת אלא מוזרה ומשעשעת- אולי בגלל האופי המיוחד של הקהילה הזאת. יצאתי משם עם ברכות חמות לקהילה הישראלית, מהיו"ר מרסל, ממזכירת הקהילה אנדריאה, מסגן היו"ר כריסטיאן ומכל חברי ההנהלה. הם המליצו לי (ולמעשה לכל אחד מכם שיש לו מספיק כסף- לי נגמרו המשאבים כרגע) לטוס בספטמבר כל שנה לאוקסנמוט- הכנס המטורף של קהילת טולקין הבריטית באוקספורד, שכולל נאום וקבלת פנים מסורתית בביתה של פריסילה טולקין. בתחתית ההודעה תוכלו לראות לינק, שמלא בתמונות מהכנס (שנקרא דרך אגב thing, מפגש אנטים לפי תרגום קארו הגרמני). אחרי הכנס גרתי כמה ימים אצל כריסטאן, סגן היו"ר בבון, ועוד כמה טולקינאים אירחו לנו לחברה. בקיצור- היה מטריף.


הקהילה הגרמנית אף כתבה על הביקור בבטאון שלה.


גמלנו על האירוח של דני אורבך כאשר תומס פורנסט פונזה, סטודנט לתיאולוגיה וחבר קהילת טולקין בגרמניה, הגיע לשהות של כמה חודשים בארץ. ברגע שלוח הזמנים אפשר זאת ארגנו מפגש מצומצם על מנת להכיר את הקהילה הטולקינאית הישראלית לתומס.


למרבה הצער, המפגש היה חייב להיות סגור לציבור הרחב, לא רצינו להעמיס על תומס יותר מדי אנשים וחוויות ונאלצנו לעשות מפגש מצומצם שאליו הקפדנו להזמין את כל הקבוצות והגילאים מהקהילה הטולקינאית. במפגש זה, תומס יכול היה להכיר את הקהילה בנחת לפני שיפגש עמה שוב בכנס אבק כוכבים 2004.


המפגש נקבע בביתו של יובל כפיר (אייתלאדאר) ביום שבת ה 22 לנובמבר בשעה 12:00. שולחן גדול הוכן עם מאכלים רבים ושתיה מרובה.


Tomas1.jpg

מימין לשמאל: תומר ברמן - מוגי (עם הכובע), גדעון אורבך - אנוויניאטאר, עמוס בן ישראל (מוריקוונדי), אילנה בוגוד (אלכסנדרה), תומס ורן בר-זיק עם הגב למצלמה. וכמובן כל האוכל והשתיה על השולחן.


השיחה, רובה ככולה, התנהלה באנגלית. המשתתפים במפגש הקפידו לדבר אנגלית גם בינם לבין עצמם. כמובן שהיו דיונים טולקינאיים ולעיתים גם היו דיונים רגילים. ניסינו להציג את ישראל והישראלים בפני תומס בנוסף להווי המיוחד של הקהילה הטולקינאית. כמו למשל סיפור הבאלרוג מאשדוד שסופר בפעם הראשונה בהיסטוריה ב.... אנגלית! תומס המסכן זועזע קשות...


Tomas2.jpg

קיצוני מימין: טל כץ (לגוטל), דני אורבך (קוכולין) יושב, רן בר-זיק מספר ותומס מקשיב


Tomas3.jpg


גם טל (השועל) ויובל כפיר (אייתלאדאר) נהנו מהסיפור


Tomas4.jpg

ונראה לכם שנרגילה לא היתה? אפילו שתומס, למרבה הצער, התגלה כחובב בריאות קיצוני שלא מעשן ואף לא שותה קפה (?!?)


Tomas5.jpg

תמונה קבוצתית של משתתפי המפגש: שורה תחתונה מימין לשמאל: עמוס, טל, יובל, אילן אמינוב, דני, טל פראודפוט, ורד, אור ענבר. שורה עליונה מימין לשמאל: אילן שמעוני, אילנה, גדעון, תומר, תומס, טל השועל.


תומס התגלה כאדם נחמד ומצויין ביותר שידע אנגלית מצויינת והצליח להשתלב כאחד מאיתנו -תומס ייפגש עם כל חברי הקהילה בכנס 'אבק כוכבים 2004', שם הוא מתעתד להרצות.


חזרה לחלק האירועים